Posługa miłości

Krzysztof Kozłowski

publikacja 17.06.2016 22:56

Abp. Wojciech Ziemba wręczył nominacje nowym proboszczom.

Posługa miłości W kurii metropolitalnej archidiecezji warmińskiej abp. Wojciech Ziemba wręczył nominacje nowym proboszczom Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W kurii metropolitalnej archidiecezji warmińskiej abp. Wojciech Ziemba wręczył nominacje nowym proboszczom i podziękował za pracę tym, którzy przeszli na emeryturę.

- Tegoroczne wręczenie nominacji proboszczowskich dokonuje się w Roku Miłosierdzia Bożego oraz we wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego - podkreślał metropolita.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej liturgii Słowa. W słowach skierowanych do zgromadzonych kapłanów abp Ziemba wspominał postać św. Alberta Chmielowskiego. - On radykalnie zmienił swoje życie, aby nieść pomoc najbiedniejszym. Niech waszym wspólnym patronem będzie ten święty. A przede wszystkim pamiętajcie o słowach Jezusa: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” - mówił arcybiskup.

Po wręczeniu nominacji kapłani wyznali wiarę i złożyli przysięgę.

W naszej archidiecezji mamy 262 parafie i 228 proboszczów. - Niektórzy z nich opiekują się kilkoma parafiami - wyjaśnia kanclerz kurii ks. Tadeusz Marcinkowski. Podkreśla, iż kapłan ubiegający się o urząd proboszcza musi złożyć egzamin proboszczowski, wykazując się wiedzą z zakresu liturgiki, prawa kanonicznego, a także administracji parafii. - Poza tym musi to być osoba, która będzie w stanie otoczyć opieką duszpasterską wiernych, żeby była darem dla danej wspólnoty parafialnej - mówi kanclerz.

- Wszyscy mamy świadomość, co podkreślał abp. Ziemba, że „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem”. Biskupi mają tę świadomość, że kapłani są ludźmi nie z losowania, wybrania czy kaprysu, że są darem dla Kościoła - mówił abp Józef Górzyński. Podkreślał, zwracając się do nowych proboszczów, że ich posługa to posługa miłości.

- Posługa miłosierdzia jest posługą od Boga do człowieka. Ale ona jest uwarunkowana tym fragmentem z modlitwy arcykapłańskiej, kiedy Pan Jezus mówi: „Już was nie nazywam sługami, a przyjaciółmi”. I dalej: „Wytrwajcie w miłości Mojej”.  Te zdania mówią wszystko. Fundamentalnym kryterium, które ma przenikać formację i sakramenty, i posługę, jest miłość pasterska - podkreśla abp Górzyński.

Wyjaśnia, że świat dziś dotyka i kapłanów. - Skłonni jesteśmy porządkować życie Kościoła biorąc pod uwagę kryterium naszych potrzeb. Co ksiądz potrzebuje, że mi się należy, już powinienem, rodzenie się nieufności między kapłanami. I zaczynamy mówić o tym, co dotyczy kapłanów, a nie ludu Bożego. Jakby lud Boży był materią nam potrzebną do tego, żebyśmy osiągnęli nasz cel. Dlatego tak ważna jest postawa posługi miłości i miłosierdzia. Miłość pasterska jest punktem wyjścia, podstawowym kryterium. Nie zapominajcie o tym, że naszym fundamentalnym kryterium posługiwania, w zasadzie jedynym – o to tak Pan Jezus Piotr pytał: „Czy ty Mnie miłujesz?” – jest miłość. To jest najważniejsze kryterium, bez którego spełnienia nie można powierzać do służby proboszcza ludzi, którzy nie spełniają go, tego wytrwania w miłości z Chrystusem. Posługa miłości Boga do człowieka - dodaje abp Górzyński.

Nominacje:

  • ks. Sławomir Skorupski - parafia pw. św. Katarzyny w Henrykowie oraz pw. św. Wawrzyńca w Mingajnach;
  • ks. Andrzej Misiun SAC - parafia pw. św. Marcina w Ełdytach Wielkich;
  • ks. Michał Rosengart - parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Krośnie;
  • ks. Piotr Jagiełka - parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu;
  • ks. Andrzej Golon - parafia pw. św. Walentego w Lipowcu;
  • ks. Radosław Gołębiewski - parafia pw. św. Antoniego w Braniewie;
  • ks. Andrzej Baj - parafia pw. św. Jana Bosko w Olsztynie;
  • ks. Jarosław Kruszewski - parafia pw. Przenajświętszej Trójcy w Chruścielu;
  • ks. Paweł Kacprzak - parafia pw. św. Piotra Apostoła w Momajnach oraz św. Wojciecha w Skandawie.