Niezwykła uczta

Krzysztof Kozłowski

publikacja 19.06.2016 15:00

Siostra powiedziała: „Zaśpiewaj tę piosenkę. Piękna jest”. I ją wybrałam.

Niezwykła uczta W tym roku na festiwal przyjechało 23 wykonawców z 14 szkół naszego regionu. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Wokół sceny królowała czerwień i biel, a w tych kolorach wypisane ogromnymi literami hasło: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. To motto IX Festiwalu Pieśni i Piosenek Patriotycznych w Jezioranach. Rozpoczął się polonezem, później powitano gości i uczestników, odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Po oficjalnym otwarciu budynek szkoły wypełnił się patriotycznymi nutami. „Serce w plecaku”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „My pierwsza Brygada” - to piosenki, które starsze pokolenia znają na pamięć. Były i te mniej znane, choćby „Kolęda warszawska” z 1939 r.

- Dlaczego ta piosenka? Piękna, wzruszająca, pozwalająca podczas śpiewu wyzwolić nostalgię, żal, że tak wielu synów matek Polek zginęło w Warszawie. Siostra mi powiedziała: „Zaśpiewaj tę piosenkę. Piękna jest”. I ją wybrałam - powiedziała Anastazja Maciąg.

Ta piosenka najbardziej spodobała się i jury. Anastazja została laureatką konkursu. - Dla nas nie był to konkurs, a przepiękny koncert. To była niezwykła uczta duchowa ale także muzyczna, i nieprzeciętna śpiewająca lekcja historii - mówił przewodniczący jury Rafał Gajewski.

Następnego dnia laureaci festiwalu w sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce dali koncert. - Piękny, budzący w sercu poczucie patriotyzmu i świadomość, że miłość do ojczyzny nie jest reliktem, a trwa w młodych. Wielokrotnie wzruszałem się podczas występów - mówi pan Marian.

Nagrody uczestnikom ufundowali m.in. prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, starosta olsztyński, burmistrz Jezioran oraz Polskie Radio Olsztyn.

Laureaci
I miejsce - Anastazja Maciąg z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie - „Kolęda warszawska”;
II miejsce - Marietta Ostapczuk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu - „Warszawo ma”;
III miejsce - Wiktoria Matuszów ze Szkoły Podstawowej we Franknowie - „Katyń 2010″.

Wyróżnienia:
Maria Król ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu - „Niepodległa, niepokorna ”;
Karolina Duda z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klebarku Wielkim - „Tango na jeden głos i orkiestrę”;
Nikola Jarkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach - „ Miejcie nadzieję”; Magdalena Stawicka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie - „Biały krzyż”.

Wyróżnienia specjalne:
Łukasz Brzozowski ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Butrynach - „Nielegalne kwiaty”;
Paulina Kmieć ze Szkoły Podstawowej we Franknowie - „Ojczyzno ma”.

Wyróżnienie za niekonwencjonalne wykonanie i aranżację: Piotr Kozłowski z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie - „Serce w plecaku”.