Nie znałam jej

kfk

publikacja 01.07.2016 15:40

Podsumowano II edycję Międzynarodowego Konkursu Plastyczno-Literackiego o bł. Bolesławie Lament.

Nie znałam jej   Na konkurs nadesłano 886 prac plastycznych i 234 literackich z 243 placówek oświatowych i od osób indywidualnych Krzysztof Kozłowski /Foto Gość „Błogosławiona Bolesławo, naśladowczyni Świętej Rodziny prowadź nas” - pod takim zawołaniem w kościele św. Wojciecha w Nidzicy odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów laureatom II edycji Międzynarodowego Konkursu Plastyczno-Literackiego o bł. Bolesławie Lament. Uroczystość miała szczególny charakter, ze względu na mijającą w tym roku 70. rocznicę powrotu do domu Ojca bł. Bolesławy oraz 25. rocznicą jej beatyfikacji.

Organizatorzy konkursu - Zespół Szkół Nr 1 w Nidzicy oraz Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny - zadbali o prawidłowy przebieg konkursu. Do współpracy w jego realizację włączyli się: parafia św. Wojciecha w Nidzicy, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Wydział Nauki Katolickiej w Olsztynie.

- Głównym naszym celem było wzbogacenie wiedzy o bł. Bolesławie Lament wyniesionej do chwały ołtarzy przez św. Jana Pawła II, propagowanie jej misji we współczesnej rzeczywistości oraz rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia wśród dzieci i młodzieży - mówi s. Samuela.

Idea konkursu, jak stwierdziła Bożena Szczurek, doradca metodyczny Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, „wpisała się w tradycję organizatorów, gdyż konkurs odbył się już po raz siódmy, a po raz drugi na skalę międzynarodową”.

Kategorie prac zostały podzielone na dwie formy: plastyczną (rysunek, malarstwo, plakat, kolaż, komiks) oraz literacką (wiersz, modlitwa, wywiad, opowiadanie). Prace miały być związane  z dowolnie wybranymi wydarzeniami z życia i działalności bł. Bolesławy.

Na konkurs nadesłano 886 prac plastycznych i 234 literackich z 243 placówek oświatowych i od osób indywidualnych. - To dowód na to, że konkurs spotkał się z żywym zainteresowaniem szerokiego grona osób w całej Polsce i poza jej granicami. Nadeszły prace z Kazachstanu, Kenii i USA - mówi s. Samuela.

- Miała duży dylemat w wyselekcjonowaniu najlepszych prac, ponieważ bardzo wiele z nich reprezentowało wysoki poziom artystyczny, zaskakiwało pomysłowością oraz świadczyło o dużym zaangażowaniu, bogatej duchowości i refleksyjności autorów, a także o wnikliwej znajomości tematu. Niestety reguły konkursu nakładają na jurorów ograniczenia w kwestii przyznania nagród  i wyróżnień. Chcielibyśmy, aby mimo to, każdy, kto przystąpił do konkursu, poświęcił swój czas i włożył serce w przygotowanie swojej pracy, czuł się zauważony i doceniony - powiedziała Anna Paszkowska, przewodnicząca jury.

Nie znałam jej   Laureaci konkursu Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Uroczysta gala wręczenia nagród rozpoczęła się programem artystycznym pt. „Bł. Bolesławo prowadź nas”, obejmującym recytację wytypowanych utworów literackich nadesłanych na tegoroczny konkurs, do których tło stanowiła prezentacja multimedialna, przygotowana z wybranych plastycznych prac konkursowych z lat 2010-2016. Wiersze recytowała młodzież z Gimnazjum Nr 3 w Nidzicy należąca do Szkolnego Koła Teatralnego prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego Elżbietę Skwarską.

Dla wielu uczestników udział w konkursie był szczególnym doświadczeniem związanym z zapoznaniem się z postacią bł. Bolesławy.

- Przygotowanie do konkursu było dla mnie wyjątkowym spotkaniem z bł. Bolesławą. Nie znałam jej, ale podążając za jej życiorysem odkrywałam wspaniałą osobowość. Bardzo cieszę się, że Pan Bóg tak pokierował moją ścieżką, że mogłam w małym stopniu zbliżyć się i poznać tę piękną postać. Uważam, że dla nas Polaków to prawdziwa duma i zaszczyt mieć kogoś takiego w naszym poczcie świętych i błogosławionych osób. Zdobyć wyróżnienie to dla mnie coś niezwykłego. To niesamowity zaszczyt i przyjemność. W tej wyjątkowej chwili składam podziękowanie za otrzymane wyróżnienie - mówiła Karolina Brydak z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie

- Dziękuję tym wszystkim, którzy w sposób bezinteresowny ofiarowali swój czas i włożyli wielki trud w dokonanie oceny prac oraz przygotowanie programu artystycznego. Dziękuję za przygotowanie oprawy muzycznej podczas dzisiejszej liturgii oraz poczęstunku, który będzie miał miejsce zaraz po zakończeniu uroczystości - powiedziała Matka Weronika Bożena Mackiewicz, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

- Młodym laureatom konkursu gratuluję sukcesu oraz życzę ciekawości, otwartości na różnorodną wiedzę, a przede wszystkim przekonania, że warto dobrze się uczyć, a także sprawdzać swoje talenty  i umiejętności podczas konkursów, bo wiedza połączona z pasją pozwala spełniać swoje marzenia - mówił wojewoda Artur Chojecki.

Drugą edycję konkursu o zasięgu międzynarodowym swoim patronatem objęli: Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, wojewoda warmińsko-mazurski, Wydawnictwo WAM w Krakowie, Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”, „Nasz Dziennik”, Starostwo Powiatowe w Nidzicy, Urząd Miasta i Gminy w Nidzicy, Centrum Jana Pawła II  „Nie lękajcie się!” - Oddział w Chicago.