Historyczny koncert

Łukasz Czechyra

publikacja 29.08.2016 08:20

W kościele św. Anny w Barczewie zostało wystawione oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego.

Historyczny koncert Oratorium wykonali warmińsko-mazurscy filharmonicy, soliści oraz chór pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego Łukasz Czechyra /Foto Gość

W tym roku przeżywamy ogłoszony przez Sejm rok Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Barczewie. To on skomponował muzykę do „Roty” Marii Konopnickiej czy hymnu „O, Warmio, moja miła”. W świecie najbardziej znane jest jego oratorium „Quo Vadis” - od czasów Fryderyka Chopina żadne dzieło polskiego kompozytora nie było tak często grane w świecie.

Tym razem zostało wykonane w jego rodzinnej miejscowości, a wykonali je warmińsko-mazurscy filharmonicy, soliści oraz chór pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. - To zdecydowanie wydarzenie historyczne - podkreśla dyrygent. Przed wykonaniem oratorium z krótkim recitalem organowym wystąpiła Bogna Nowowiejska, wnuczka kompozytora.

Koncert odbył się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, a zorganizowany został we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca z pieniędzy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Roku Feliksa Nowowiejskiego.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Barczewie (dawny Wartembork). Nauki pobierał w szkole przykościelnej w Świętej Lipce, tam też uczył się grać na organach, fortepianie, skrzypcach, waltorni i wiolonczeli. W 1893 r. razem z całą rodziną przeniósł się do Olsztyna, gdzie pracował m.in. jako organista w kościele św. Jakuba. Dzięki licznym nagrodom mógł jeździć po Europie i właśnie pod wrażeniem jednego z takich wyjazdów - do Rzymu - powstało oratorium „Quo vadis”. Po powrocie z europejskich wojaży kompozytor był związany z Krakowem i Poznaniem, ale przez cały czas był związany z Warmią - angażował się w działalność plebiscytową, organizował koncerty charytatywne, walczył o język polski.