Jestem z nich dumna

Łukasz Czechyra

publikacja 10.02.2017 14:53

15 lat działalności hospicjum w Olsztynie.

Jestem z nich dumna Teresa Kocbach została odznaczona Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego Łukasz Czechyra /Foto Gość

Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium” zostało powołane do życia 9 lipca 2001 roku. Kilka miesięcy później, 9 września, uroczyście otwarto Centrum Opieki Paliatywnej, które od 2005 r. nosi imię Jana Pawła II.

- 15 lat to dużo - przyznaje Teresa Kocbach, dyrektor hospicjum. - Zaczynaliśmy w zasadzie od zera, a przez ten czas przygotowaliśmy nasze hospicjum do pełnienia takiej roli, by zabezpieczyć wszystkich naszych pacjentów i ich rodziny w potrzeby typowo paliatywne.

Obecnie w hospicjum znajdują się 23 łóżka stacjonarne, ponad to hospicjum zapewnia opiekę domową ok. 50 osobom, prowadzi również działalność ambulatoryjną i poradnię medycyny paliatywnej dla tych, którzy są najbardziej sprawni fizycznie.

- Nasza działalność to nie tylko medycyna. To również wsparcie duchowe, społecznie, niejednokrotnie socjalne. A przed nami kolejne wyzwania - nowa siedziba, poszerzenie działalności, myślimy również o opiece perinatalnej, a także o tzw. „ozdrowieńcach”, dla których obecnie w opiece zdrowotnej nie ma miejsca, a oni ciągle wymagają rehabilitacji, opieki, wsparcia - wylicza T. Kocbach. Dodaje jednak od razu, że ma wokół siebie wspaniałych ludzi, na których zawsze może liczyć - Jestem dumna z mojego zespołu - mówi dyrektor.

Ks. prał. Andrzej Zieliński, kapelan hospicjum podkreśla, że opieka nad chorymi jest poleceniem od Boga przekazanym nam w liście św. Jakuba „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15). - Choroba jest konsekwencją grzechu pierworodnego i musimy być na nią gotowi. Bardzo często ktoś pyta wówczas „dlaczego ja?”; kiedy równie dobrze możemy się zapytać „a dlaczego nie ja?”. Choroba to nasza szansa na wyzwolenie się od zła, cierpienie uszlachetnia - tłumaczy kapłan.

Podczas gali z okazji 15-lecia Hospicjum zostały wręczone specjalne statuetki i odznaczenia dla pracowników i darczyńców (dyrektor Kocbach została m.in. odznaczona Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”) wystąpił również zespół Cantabile, a wykład na temat „Świat jako hospicjum. Czyli o tym, jak myślenie o końcu życia pomaga żyć do końca” wygłosił Szymon Hołownia.