To my jesteśmy świątynią

Łukasz Czechyra

publikacja 13.05.2017 21:30

Poświęcenie kościoła Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie.

To my jesteśmy świątynią Świątynia jest tam, gdzie przebywa Bóg czyli w sercach tych, którzy Go przyjęli - mówił abp Górzyński Łukasz Czechyra /Foto Gość

Parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej erygował 6 lipca 1995 roku abp Edmund Piszcz, a proboszczem został ks. Grzegorz Kurnatowski. Uroczystego poświęcenie krzyża i placu pod budowę kościoła dokonał bp Jacek Jezierski 6 sierpnia 1995 roku.

- Naszym wielkim marzeniem było, aby dokończyć to dzieło na 100. rocznicę objawień w Fatimie - mówi ks. prał. Marian Matuszek, proboszcz parafii od 2006 roku. - Marzenie udało się spełnić. Oddajemy dziś tę świątynię Bogu, bo to On jest tutaj gospodarzem. Zaprasza nas do swojego stołu - stołu Słowa Bożego i Eucharystii - zauważa ks. Matuszek.

Uroczystej Mszy św. z obrzędem poświęcenia kościoła przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. - Chcemy przekazać na własność Bogu to miejsce. Od tej pory będzie one oddane Bogu na wyłączność, wszystko, co będzie się tutaj działo musi mieć charakter duchowy, sakralny - podkreśla abp Górzyński.

W homilii, bazując na Ewangelii o spotkaniu Jezusa z Zacheuszem, metropolita zaznaczył,  że Bóg sam objawia swoje pragnienie spotkania się z człowiekiem.

- Bóg chce wejść do domu człowieka, a potem są konsekwencje - człowiek przyjmuje Boga i następuje wewnętrzna przemiana, a następnie „zbawienie staje się udziałem tego domu” - przypominał metropolita.

Zwrócił także uwagę na głęboką symbolikę dzisiejszego wydarzenia. - Wszystkie teksty liturgiczne mówią nam dziś o jednym: to my jesteśmy świątynia. Świątynia jest tam, gdzie przebywa Bóg czyli w sercach tych, którzy Go przyjęli. Tylko musimy zadać sobie pytanie czy współczesny Zacheusz usłyszy wołanie Boga, który chce zamieszkać w jego domu? Niech ta świątynia przypomina nam, że Bóg chce zamieszkać w człowieku. Niech zbawienie stanie się udziałem każdego z Was - taki jest bowiem sens budowania świątyń - powiedział abp Górzyński.

Po Liturgii Słowa zebrani odmówili Litanię do Wszystkich Świętych, po której odbyło się poświecenie ołtarza i kościoła. Na początku ołtarz i ściany zostały namaszczone olejem Krzyżma, następnie okadzone, a na zakończenie ołtarz został nakryty i przystrojony, a cała świątynia oświetlona.

Dla parafian to bardzo ważne wydarzenie. - To wielki dzień, do którego długo się przygotowywaliśmy i którego nie mogliśmy się doczekać. To piękne święto, mamy dziś małą Fatimę - mówi Wioletta Bulejak.