Te zbiory pokazują nam, jak zmienia się dziedzictwo człowieka

Łukasz Czechyra

publikacja 24.07.2017 17:26

W olsztyńskim ratuszu otwarto wystawę "Miasto wyrosłe z ksiąg".

Te zbiory pokazują nam, jak zmienia się dziedzictwo człowieka Przez takie wystawy pragniemy pokazać bogactwo naszych starych druków - podkreśla ks. Garwoliński Łukasz Czechyra /Foto Gość

Dni Jakubowe związane z uroczystością św. Jakuba, patrona Olsztyna są doskonałą okazją również do prezentacji przez różne instytucje swoich zbiorów. Już po raz 4. Biblioteka WSD MW Hosianum razem z Miejską Biblioteką Publiczną przygotowały wystawę dotyczącą starych druków. Poprzednie dotyczyły ekslibrisów i znaków własnościowych, starych map oraz zapisków Mikołaja Kopernika. W tym roku tematem jest „Miasto wyrosłe z ksiąg”. - Na planszach prezentujemy ilustracje drzeworytowe i miedziorytowe pokazujące takie miasta jak Frombork, Malbork, Pasym, Pasłęk, Gdańsk, Królewiec... jeżeli chodzi o Olsztyn to w naszych staro-drukach dotychczas nie odnaleźliśmy ilustracji Olsztyna. Prezentowane na wystawie pochodzą więc z ksiąg z początków XX w. - tłumaczy ks. kan. Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki Hosianum.

W otwarciu wystawy wzięli m.in. prezydent Piotr Grzymowicz oraz ks. kan. Hubert Tryk, rektor WSD MW Hosianum. - Te zbiory pokazują nam jak zmienia się dziedzictwo człowieka: powstają nowe miasta, domy, ale z drugiej strony widać też to, co w człowieku niezmienne. Jest to - jak mówią niektórzy teologowie - przejaw pamięci serca człowieka czyli tego, co było na początku. Raju, gdzie człowiek był u siebie, czuł się bezpieczny, kochany. Ta tęsknota została i bardzo często to, co staramy się robić czyli właśnie nowe domy, miasta, ulice, to przejaw tej tęsknoty serca, by mieszkać tam, gdzie jest pięknie i bezpiecznie - mówił ks. Tryk.

Wystawa w miejskim ratuszu będzie dostępna do oglądania przez najbliższe dwa tygodnie.