Nagroda im. Michała Lengowskiego

Krzysztof Kozłowski

publikacja 29.01.2022 18:10

- Tegoroczni laureaci nagrody są dowodem na to, że cywilizacja chrześcijańska oparta na rozumności, na Bożym darze, jest cywilizacją, która najpełniej odkrywa i docenia godność każdego człowieka - mówił bp Janusz Ostrowski.

Nagroda im. Michała Lengowskiego Nagrodę otrzymała warmińska edycja "Gościa Niedzielnego" - "Posłaniec Warmiński" RK

Po raz dwudziesty Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana wręczyło nagrodę im. Michała Lengowskiego, która przyznawana jest osobom i instytucjom za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, kulturalnej, artystycznej, edukacyjnej, formacyjnej i społecznej na rzecz Warmii, Mazur i Powiśla w duchu idei patrona nagrody - inspirowanym wartościami chrześcijańskimi i patriotyzmem.

W tym roku pięcioosobowa kapituła pod przewodnictwem ks. kan. Romualda Zapadki przyznała trzy nagrody, które otrzymali: Zenobia Alejun, Edward Cyfus i redakcja warmińskiej edycji „Gości Niedzielnego” - „Posłańca Warmińskiego”.

Pani Zenobia Alejun, wieloletnia przewodnicząca Oddziału Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kętrzynie, otrzymała nagrodę „za rozsławianie umiłowanej Małej Ojczyzny dzieciństwa i młodości, za wierność i przywiązanie do tej ziemi wyrażanej wieloma publikacjami książkowymi i społecznymi inicjatywami, a także za budowanie sercem civitas christiana na Ziemi Kętrzyńskiej”.

Pan Edward Cyfus, Warmiak z urodzenia, za „konsekwentne pielęgnowanie etosu warmińskiego, a także za wkład w odtworzenie historycznego Traktatu Biskupów Warmińskich w Bałdach”.

Redakcja warmińskiej edycji „Gościa Niedzielnego” - „Posłaniec Warmiński”, „za wypełnianie apostolskiej roli mediów katolickich, obiektywizm w przedstawianiu rzeczywistości społecznej i kulturowej w archidiecezji warmińskiej, a także za pracę popularyzatorską przybliżającą postać i dzieło bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, której przewodniczył bp Janusz Ostrowski. - Chcemy w wymiarze ludzkim dziękować tym, którzy doceniają rzeczywistość doczesną, jako dar Boży i chcą rozwijać historię, kulturę, piękno i przyszłość tych ziem, na których żyjemy, które są Bożym darem dla nas wszystkich - mówił bp Janusz Ostrowski. Po Eucharystii w Centrum Świętego Jakuba odbyła się gala wręczenia nagród.

- Wyróżnienie otrzymują osoby i instytucje, które pielęgnują ponadczasowe wartości, czyli umiłowanie ojczyzny, kultywowanie tradycji, oddanie wartościom chrześcijańskim należnego miejsca w życiu społecznym. Warto przypomnieć, iż nagroda ta została ustanowiona w 1967 r., jest przyznawana od pięćdziesięciu pięciu lat w cyklu dwuletnim, jako uhonorowanie wielu wybitnych osób i instytucji. Nagroda nawiązuje do działań, u których podstaw leżą nieprzemijające wartości, będące podstawą funkcjonowania silnego i zdrowego społeczeństwa, do wartości takich, jak prawda, dobro, piękno, godność osoby ludzkiej, sprawiedliwość, solidarność, racjonalna tolerancja - podkreślała Agnieszka Zalewska, dyrektor regionu olsztyńsko-białostockiego Civitas Christiana.

Prezes Fundacji Civitas Christiana Kamil Sulej podkreślał, iż tegoroczni laureaci związani są ze słowem, które kształtuje wiedzę o świecie. - Wszyscy dbają i biorą odpowiedzialność za godność słowa, aby słowo i prawda były kultywowane na tej ziemi. Podejmują fundamentalną pracę na rzecz pielęgnowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych na Warmii - mówił prezes.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przypominał, iż nasz region to miejsce, gdzie po wojnie przybyło wiele osób. - My na nowo kształtujemy obraz Warmii, Mazur i Powiśla. Są wśród nas osoby, które pielęgnują zwłaszcza pamięć o dawnej Warmii, o dorobku dawnych mieszkańców, jak i mówią o tych, którzy współcześnie tworzą jej tożsamość. Ta nagroda jest wyrazem zbiorowej wdzięczności i pamięci o tych, którzy tę szczególną misję w naszym społeczeństwie pełnią - mówił wojewoda.

W laudacji ks. dr Krzysztof Bielawny przypominał, że pierwsze wydanie „Posłańca Warmińskiego” w nakładzie 20 tys. egzemplarzy ukazało się 10 października 1982 r., czyli w czasie stanu wojennego. Przez lata pismo redagowali: ks. Benedykt Przeracki, ks. Jan Rosłan oraz ks. Ireneusz Bruski. W 2009 decyzją abp. Wojciecha Ziemby pismo połączyło się z „Gościem Niedzielnym” i ukazuje się jako warmińska edycja tego tygodnika. Obecnie redakcję tworzą: Łukasz Czechyra, ks. dr Dariusz Sonak i Krzysztof Kozłowski.

- Informacje zamieszczane w piśmie są zapisem kronikarskim z dynamizmu lokalnego Kościoła. To, co dziś dziennikarze zapisują, jest również informacją dla przyszłych pokoleń, które będą wiedziały, co Kościół lokalny czynił, jaki miał swój dynamizm pastoralny. To jest praca dla przyszłości. Pismo to ludzie, dlatego należą się wyrazy uznania dziennikarzom za pracę na rzecz lokalnej społeczności, jaką jest archidiecezja warmińska - mówił ks. Bielawny.

Laureatom za wkład w pielęgnację wartości chrześcijańskich i patriotycznych podziękował Robert Boehm, prawnuczek Michała Langowskiego. Wyrazy uznania przekazał również bp Janusz Ostrowski.

- Czynić ziemię poddaną, to nie sponiewierać jej, ale ją poznać, docenić wartość ziemi i ludzi, którzy na niej mieszkają, i ją ukochać. Takimi są tegoroczni laureaci nagrody im. Michała Lengowskiego. Czynią sobie ziemię poddaną w Bożym znaczeniu. Odkryli bogactwo tej ziemi. Szanują i starają się przekazać to bogactwo kolejnym pokoleniom. Racjonalność średniowiecza wielokrotnie przewyższa pseudo rozumność współczesności. Może to mocne słowa, ale prawdziwe. Tegoroczni laureaci nagrody są dowodem na to, że cywilizacja chrześcijańska oparta na rozumności, na Bożym darze, jest cywilizacją, która najpełniej odkrywa i docenia godność każdego człowieka - mówił bp Janusz Ostrowski.

Dziękował laureatom za wierność cywilizacji chrześcijańskie, za „niezwykłe i pełne realizowanie misji, którą Bóg im powierzył, abyście czynili sobie ziemię poddaną, abyście ją odkryli, ukochali i przekazali tę miłość kolejnemu pokoleniu”.