Tegoroczne wykłady XX Dni Interdyscyplinarnych skupiały się wokół tematu: "W trosce o wychowanie: rodzina, szkoła, Kościół, Policja".
Już od dwudziestu lat wydział teologii UWM w Olsztynie organizuje Dni Interdyscyplinarne, by realizować misję, jaka stoi przed każdym uniwersytetem.
- Czyli być dla ludzi platformą wymiany myśli i pogłębiania refleksji o tym, co najważniejsze. Wydział Teologii powołany jest do tego, by zadawać fundamentalne pytania, czyli: Po co, dlaczego i w jakim celu podążamy w naszym życiu - mówił ks. dr Wojsław Czupryński, adiunkt katedry teologii praktycznej i katechetyki Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.
Tegoroczne wykłady skupiały się wokół tematu: „W trosce o wychowanie: rodzina, szkoła, Kościół, Policja”, a ich inspiracją była ogłoszona czterdzieści lat temu adhortacja apostolska „Catechesi Tradendae” św. Jana Pawła II. Podczas konferencji szesnastu przedstawicieli świata nauki podejmowało tak ważne dziś zagadnienia dotyczące relacji międzypokoleniowej, wychowania i formacji młodych, czy sytuacji rodzin we współczesnym świecie.
- Dla mnie jako duszpasterza rodzin, najbliższa sercu jest rodzina. Kościół świetnie funkcjonował przez wiele wieków, dlatego że miał dobre rodziny, które umiały się zatroszczyć o przekaz wartości najważniejszych. Wydaje mi się, że na pierwszej linii frontu dzisiejszego sporu kulturowego, w którym uczestniczymy, jest właśnie rodzina - podkreśla ks. Wojsław, który wygłosił konferencję: „Przygotowanie do małżeństwa wobec współczesnych wyzwań kulturowych”.
Dlaczego pokolenie młodych i dorosłych rozmijają się? - Mówimy w tym samym języku, korzystamy z tych samych znaków, a zupełnie się nie rozumiemy. To znaczy, że mamy inne nie tyle postrzeganie świata, ile nazywanie tego świata. Mówimy, wydawałoby się, o tym samym, a tak naprawdę podkładamy zupełnie nowe treści. Dlatego mamy rozmyty system wartości - uważa ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz z Wydziału Teologii UMK w Toruniu, który wygłosił konferencję: „Ponowoczesna rekonfiguracja nauki i koncepcji wychowania”.