W Domu Polskim w Olsztynie ks. dr Tomasz Garwoliński opowiadał o dawnej tradycji muzycznej na Warmii.
Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie cyklicznie organizuje spotkania związane z historią i kulturą Warmii. Ostatnie przed wakacjami spotkanie dotyczyło muzyki, a o niej w rozmowie z Ewą Zdrojkowską, dziennikarką Radia Olsztyn, opowiadał ks. Garwoliński, dyrektor Biblioteki WSD MW "Hosianum" i Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.
Ksiądz Tomasz jest bibliotekarzem, jak również m.in. zastępcą przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia "Meloman" i jak sam mówi, muzyka w jego życiu jest bardzo ważna. W zbiorach biblioteki odkrył kilka lat temu zapisy nutowe, dzięki którym udało się powołać do życia projekt "Musica Warmiensis" - cykl koncertów muzyki dawnej, muzyki sakralnej m.in. z XVIII i pierwszej poł. XIX w., który po raz pierwszy odbył się w 2019 roku. Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę 12 czerwca o godz. 19 w bazylice Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście.
- Biblioteka "Hosianum" powstała w XVI w. w Braniewie, miała burzliwą historię - została obrabowana w 1626 r. przez Szwedów, zniszczona również przez wojska radzieckie w 1945 roku. Po II wojnie światowej została przeniesiona do Olsztyna, gdzie trafiły wszystkie zabytkowe księgi z terenu diecezji warmińskiej. Stan ich opracowania był różny, dlatego za każdym razem można znaleźć coś nowego w tym zabytkowym księgozbiorze - tłumaczy ks. Garwoliński. Tak było m.in. z nutami. - Wiedzieliśmy, że w naszych zbiorach znajdują się muzykalia, partytury, jednak dopiero kilka lat temu udało się to wszystko zebrać i okazało się, że mamy ok. 800 rękopisów Mszy św., symfonii, arii, Mszy żałobnych. Ogromne bogactwo - mówi ks. Garwoliński.