Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Podróż dookoła świata

W działającym od półtora roku Klubie Podróżnika w Tomaszkowie gościł o. Dudar, dyrektor Muzeum Etnograficzno-Misyjnego w Pieniężnie. Przez dwie godziny uczestnicy spotkania słuchali opowieści o Papui i Nowej Gwinei, gdzie pracował duszpastersko przez kilka lat.

– To kraj do którego cywilizacja białego człowieka dotarła stosunkowo niedawno. Są regiony, w których przed czterdziestu laty pojawili się misjonarze – mówi werbista z Pieniężna. Kolorowe slajdy ukazały piękno fauny i flory, a także życie codzienne mieszańców dalekiego kraju. Okazało się, że język obowiązujący na Papui i Nowej Gwinei jest sztucznym tworem, utworzonym z konieczności, gdyż na wyspach każde plemię ma swój dialekt. Często poszczególne wioski nie mogły się ze sobą porozumieć z tego powodu.

– Stworzono więc język, oparty na mieszance słów angielskich, niemieckich i holenderskich. W ten sposób istnieje możliwość komunikacji i zachowania jedności całego kraju – mówi o. Dudar. Papua i Nowa Gwinea nie jest krajem bezpiecznym dla turystów. Wiele zwyczajów niesie ze sobą zagrożenie dla odwiedzających.

– Nasza inicjatywa umożliwia zaprezentowanie wypraw w różne miejsca na świecie, które odbywają mieszkańcy okolicznych miejscowości. Były już relacje z Indii, Cypru, Islandii i wielu innych krajów. Zapraszamy także gości, którzy opowiadają o swoich podróżach i pobycie w ciekawych częściach globu – wyjaśnia Urszula Dobrzańska, która wraz z Eweliną Sugajską prowadzą klub.

Organizatorzy zaplanowali już comiesięczne spotkania do maja. Jest to już druga edycja tej inicjatywy i zapowiada się, że coraz bardziej się rozkręca. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy