Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Reformy zaczynają się od dołu

Archiwum archidiecezji warmińskiej, Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum” oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowały konferencję naukową „Dwudziestolecie Archidiecezji i Metropolii Warmińskiej. Wierność tradycji – służba współczesności”.

Bulla Jana Pawła II Totus Tuus Poloaniae Populus głęboko zreformowała ówczesne struktury Kościoła w Polsce – w jej wyniku powstało 41 nowych jednostek organizacyjnych, dla ówczesnej diecezji warmińskiej reforma oznaczała podniesienie do godności archidiecezji oraz utworzenie wraz z nowo-utworzonymi diecezją ełcką i elbląską metropolii warmińskiej. Pierwszym arcybiskupem warmińskim został abp Edmund Piszcz.

– To, co się stało w 1992 roku było wielkim dobrodziejstwem. Księża, biskupi stali się bliżsi swoim środowiskom, ludziom. Jednocześnie jednak każda reforma zawiera w sobie pewne ryzyko – przypomniał abp Piszcz. – Śledziłem wówczas wszystkie dyskusje i pojawiało się wiele głosów przeciwnych, które wynikały z pewnych obaw. Obawy te jednak udało się zminimalizować, a reforma była udana również z tej racji, że nie była narzucona odgórnie, ale zaczęła się od dołu – zaznaczył pierwszy zarządca archidiecezji warmińskiej.

Podczas konferencji prelegenci poruszali m. in. tematy WSD MW „Hosianum”, Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej, nauczania religii w szkołach, ekumenizmu na Warmii, pracy Caritas czy dziejów Warmińskiej Kapituły Katedralnej, które przedstawił bp Jacek Jezierski. Z okazji konferencji została wydana książka, w której znalazły się wszystkie pełne referaty.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma