Nowy numer 43/2020 Archiwum

Centrum chrześcijańskiej duchowości

W ubiegłą sobotę odbyło się spotkanie członków diakonii muzycznej i liturgicznej Ruchu Światło – Życie. Czym w ogóle jest diakonia?

Przed oazowiczami w trakcie ich formacji często przewija się biblijny obraz Chrystusa Sługi. Jak ważny był on dla założyciela Ruchu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego można uświadomić sobie choćby rzucając okiem na kaplicę w centrum Ruchu na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem. Chcąc naśladować Chrystusa Sługę, który bez reszty poświęcił się dla naszego zbawienia animatorzy oazowi odnajdują swoje miejsce w służbie przez konkretny charyzmat. Dla uczestników tego spotkania była to przede wszystkim liturgia, której niezwykle istotnym elementem jest uroczysty śpiew.

Członkom tych dwóch specjalistycznych diakonii moderuje ks. Bartłomiej Matczak, wicerektor WSD Hosianum w Olsztynie. W takcie spotkania wygłosił on konferencję, która jasno uświadomiła słuchaczom, że centrum duchowości chrześcijańskiej jest liturgia. To ona wychowuje dojrzałych chrześcijan, dlatego niezwykle istotne jest, aby była celebrowana w sposób godny i uroczysty. Ks. Bartłomiej udzielił nam też wskazówki: nie zabierajcie zegarków na Eucharystię – odbywa się ona w czasie niebiańskim i uczestnicząc w niej dobrze byłoby mieć tego świadomość. Pod warsztat diakonia muzyczna wzięła pieśni śpiewane na Komunię. Mają one jednoczyć lud i dodawać odwagi do przyjęcia Ciała Bożego.

Spotkanie zakończyliśmy Eucharystią celebrowaną w kaplicy Konwiktu w pobliżu Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Mszę Świętą odprawił dla nas ks. Wojsław Czupryński. Naszą służbę traktujemy poważnie i chcemy być do niej jak najlepiej przygotowani  - służba wynika z wiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama