Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowotwór u dziecka

Ponad 70 proc. nowotworów u dzieci może być wyleczonych. Żeby to było możliwe, trzeba szybko zdiagnozować chorobę. Dlatego onkolodzy ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie rozpoczęli szkolenia lekarzy rodzinnych, pediatrów i pielęgniarek rodzinnych z Warmii i Mazur, jak wcześnie wykrywać nowotwory u dzieci.

Nowotwór – taką diagnozę słyszy co roku około 1300 dzieci w Polsce. Te słowa nie muszą być jednak wyrokiem. Dziecko z nowotworem rozpoznanym na wczesnym etapie choroby może mieć nawet 100-proc. szansę przeżycia. Dla porównania – dziecko, u którego zdiagnozowano nowotwór w wysokim stadium zaawansowania, musi dłużej się leczyć, boryka się często z różnymi powikłaniami i ma o wiele mniejsze szanse na przeżycie.

– Ponieważ wczesne objawy nowotworów u dzieci są zwykle niespecyficzne, rodzice powinni być uwrażliwieni na wszelkie niezwykłe i utrzymujące się problemy, np. zaburzenia przyrostu masy ciała, spadek łaknienia, zmianę usposobienia, bóle i powiększony obwód brzucha, apatię, bóle kostno-stawowe – podkreśla doktor Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Aby nie dochodziło do takich dramatycznych w skutkach sytuacji, lekarze i pielęgniarki z Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego rozpoczynają szkolenia lekarzy rodzinnych, pediatrów i pielęgniarek środowiskowych z Warmii i Mazur. Na szkoleniach dowiedzą się, jak wykrywać nowotwory u dzieci.

Nasze województwo jest jednym z pięciu w Polsce (obok lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego), które zostało wybrane przez Fundację Project HOPE do programu poprawy wczesnego diagnozowania nowotworów u dzieci. Głównym celem programu jest zmniejszenie ciężkości przebiegu choroby i umieralności na nowotwory u najmłodszych. Specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeszli już cykl szkoleń, po których uzyskali kwalifikacje trenerów. Teraz będą przekazywać swoją wiedzę ponad 250 lekarzom i pielęgniarkom z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy zgłosili się do udziału w jednodniowym bezpłatnym szkoleniu. Cykl szkoleń zakończy się w kwietniu 2013 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy