W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie odbyło się XXIII Sympozjum Papieskie na temat „Jan Paweł II – Papież Rodziny”.
W słowie wstępnym ks. Stanisław Kozakiewicz, dyrektor IKCh, zaapelował, żeby naukę bł. Jana Pawła II „w różny sposób przyswajać, czyniąc treścią naszego życia”. – W swojej działalności Instytut pragnie, włączając się w tegoroczne obchody Dni Papieskich, oddać wdzięczność swojemu patronowi i szerzyć jego naukę, którą nam pozostawił – mówił ks. Kozakiewicz.
Sympozjum poświęcone było małżeństwu i rodzinie w nauczaniu bł. Jana Pawła II. Z koncertem instrumentalno-wokalnym wystąpił dziecięcy zespół ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie. Dzieci, pod kierownictwem Grzegorza Ciećnierza, przedstawiły program wpisujący się w tematykę sympozjum. Pieśni i wiersze poruszyły zebraną publiczność, a ks. Kozakiewicz powiedział nawet, że dzieci przedstawiły piękną katechezę o życiu.
Po występie zespołu z wykładami na temat rodziny i małżeństwa wystąpili zaproszenie prelegenci. – Nad rodziną gromadzą się czarne chmury. Wśród nich można wymienić m.in. antykoncepcję, rozwody, niechciane dzieci, złe pojmowanie wolności czy problem człowieka starszego w rodzinie. Już w 1960 roku pojawiło się zadziwiające dzieło Karola Wojtyły „Miłość i odpowiedzialność”, w którym te problemy są zauważone – opowiadała Maria Grzegorczyk w wykładzie „Małżeństwo podmiotem nowej ewangelizacji w nauczaniu Jana Pawła II". Z kolei prelekcję „Małżeństwo jako powołanie w nauczaniu Jana Pawła II” wygłosił lek. med. Andrzej Sarna.