Zamarznięte jeziora przedstawiają wspaniały widok. Pamiętajmy jednak, że natura nie zawsze jest przyjazna, a czasem wręcz nie lubi gości.
Meteorolodzy wieszczą wielki powrót zimy. Już w niedzielę w całym regionie pojawił się śnieg, ale podobno prawdziwe śnieżyce mają nadejść dopiero w zbliżający się weekend.
Warto przy tej okazji wrócić do bezpieczeństwa na drogach, ale także na jeziorach. Zamarznięte jeziora bowiem przyciągają nie tylko wędkarzy, ale również szukającą dobrej zabawy młodzież oraz rodziców z dziećmi. Komenda Miejska Policji w Olsztynie prowadzi akcję pod tytułem Bezpieczny Lód 2013. Kampania informacyjna prowadzona wspólnie ze starostwem w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych skierowana jest do wszystkich – od najmłodszych, poprzez młodzież szkolną, aż do dorosłych. A jej przesłanie jest jedno – Nie ryzykuj, lód jest zdradliwy.
Policjanci razem z leśnikami i samorządami lokalnymi przekonują, że lód nawet przy najniższej temperaturze nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa, zawsze może się załamać. Oczywiście, nie ma prawa zabraniającego wchodzenia na zamarznięte jeziora, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych sprawach – gdy sami wpadniemy do lodowatej wody, najważniejsze to zachować spokój, konieczne są spokojne ruchy i wzywanie pomocy. Kiedy już uda się dostać, najlepiej poruszać się po pokrywie lodowej w pozycji leżącej. Jeśli natomiast usłyszymy wołanie o pomoc, również trzeba pomyśleć – w żadnym wypadku nie można biec po lodzie, żeby i pod nami się załamał. Nie należy też chwytać tonącego, żeby nas nie wciągnął, a podać mu długi przedmiot – gałąź, szali, pasek od spodni. Oczywiście, wezwać pomoc i lekarza.
Przede wszystkim należy jednak włączyć myślenie i nie narażać na niepotrzebne ryzyko siebie i innych. Dziś minister Sławomir Nowak podał statystyki wg których prawie połowa wypadków na polskich drogach spowodowana jest przez nadmierną prędkość. Tutaj narzekanie na zły stan dróg nie pomoże. To nie asfalt jest odpowiedzialny za wypadek, ale kierujący pojazdem.