Grupa artystyczna „PAN”, w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. bł. Jana Pawła II, zaprezentowała swój kolejny projekt MTA, tym razem pod hasłem: „MTA, czyli Może Teraz Alternatywnie”, podtytuł: „Jesteśmy wolni i w tej wolności wybieramy sztukę opartą na Bogu”.
Zgromadzonych gości przywitał dyrektor instytutu, ks. Stanisław Kozakiewicz. Podziękował artystom za zaangażowanie, jak również za świadectwo wiary, które przejawia się w ich pracy twórczej. – Ten projekt zakłada dwa spójne z sobą cele. Pierwszy cel, to uczczenie bł. Fra Angelico, włoskiego artysty malarza, dominikanina, który tworzył w epoce renesansu. Drugi cel, jaki nam przyświeca, to danie świadectwo naszej wiary, pokazanie, iż to właśnie Bóg jest naszą Najlepszą Drogą artystyczną – mówi liderka grupy PAN Małgorzata Tuszyńska. Jak mówi, jako artyści świadomi są zagrożeń płynących z promowanych wartości antychrześcijańskich widocznych w sztuce, dlatego tym bardziej chronią się w Bogu, aby nieść nową jakość życia artystycznego w przestrzeni miasta oraz przemieniać się wewnętrznie i tworzyć zdrową artystyczną wspólnotę.
Prelekcję „Jednoczesna obecność artysty w Kościele i w świecie” wygłosiła Małgorzata Tuszyńska. Później artyści prezentowali swoją sztukę. Było wiele poezji, obrazy, fotografie. Wieczór uświetnił występ zespołu instrumentalno-wokalnego z kościoła św. Jakuba w Olsztynie w składzie: ks. Łukasz Kowalski, Andrzej Mróz, Andrzej Łojkowski, Karolina Misiułajtis, Martyna Hestkowska i Ziemowit Ziemba.
Artyści biorący udział w projekcie, którzy zaprezentowali się w IKCH:
Adam Siwołowski – poezja
Żaneta Tomczak – poezja
Teresa Kosman – malarstwo
Jadwiga Pleśniar – malarstwo i poezja
Dorota Ulatowska – poezja i biżuteria
Beata Rogowska – malarstwo i rysunek
Sabina Anna Niedbała – malarstwo i fotografia analogowa
Zygmunt Natorski – malarstwo, tkanina artystyczna, fotografia
Joanna Kulczyk – florystyka i sztuka użytkowa - karnety okolicznościowe
Małgorzata Ewa Tuszyńska – malarstwo, fotografia, poezja i sztuka użytkowa - opakowania ozdobne