Romowie pożegnali swojego „datkę”.
Romowie z różnych stron Polski i świata przyjechali do Olsztyna, aby wziąć udział w pogrzebie Zbigniewa Bilickiego, długoletniego wójta społeczności romskiej, przewodniczącego Rady Starszyzny Romów w Polsce.
Działalność Zbigniewa Bilickiego docenił Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którego został honorowym członkiem. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. – Wraz z odejściem Zbigniewa Bilickiego społeczność romska straciła swego mentora, nauczyciela i arbitra – mówi Wioletta Bardzińska ze stowarzyszenia Kultury Romskiej Hitano w Olsztynie.
Zbigniew Bilicki w czasie II wojny światowej więzień obozu koncentracyjnego. W 1956 r. założył, a następnie prowadził uznany międzynarodowy zespół pieśni i tańca Romów „Baro Drom”. W czasie swojej kariery jako kierownik zespołu wykształcił muzycznie kolejnych osiem pokoleń artystów. W latach 60. XX w., w związku z represjami władz w stosunku do Romów i zakazem wędrowania taborami, doprowadził do akcji osiedleńczej w Olsztynie, sprowadzając tam ok. 150 rodzin. Był inicjatorem budowy osiedla dla rodzin romskich w Olsztynie w latach 1956–1957. Zorganizował też spółdzielnię kotlarską „Metalowiec”, by dać zatrudnienie kilkudziesięciu członkom swojej społeczności, a także doprowadził do powstania romskiej szkoły, stając się jednym z prekursorów edukacji wśród Romów.
Zbigniew Bilicki zmarł w wieku 89 lat, po ciężkiej chorobie. Po Mszy św., która odbyła się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, żegnający swojego „datkę” Romowie udali się na cmentarz przy ul. Poprzecznej. W orszaku pogrzebowym uczestniczyli m.in. urzędnicy wydelegowani przez marszałka województwa, wojewodę i prezydenta Olsztyna.