Nowy numer 24/2018 Archiwum

Stracili mentora

Romowie pożegnali swojego „datkę”.

Romowie z różnych stron Polski i świata przyjechali do Olsztyna, aby wziąć udział w pogrzebie Zbigniewa Bilickiego, długoletniego wójta społeczności romskiej, przewodniczącego Rady Starszyzny Romów w Polsce.

Działalność Zbigniewa Bilickiego docenił Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którego został honorowym członkiem. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. – Wraz z odejściem Zbigniewa Bilickiego społeczność romska straciła swego mentora, nauczyciela i arbitra – mówi Wioletta Bardzińska ze stowarzyszenia Kultury Romskiej Hitano w Olsztynie.

Zbigniew Bilicki w czasie II wojny światowej więzień obozu koncentracyjnego. W 1956 r. założył, a następnie prowadził uznany międzynarodowy zespół pieśni i tańca Romów „Baro Drom”. W czasie swojej kariery jako kierownik zespołu wykształcił muzycznie kolejnych osiem pokoleń artystów. W latach 60. XX w., w związku z represjami władz w stosunku do Romów i zakazem wędrowania taborami, doprowadził do akcji osiedleńczej w Olsztynie, sprowadzając tam ok. 150 rodzin. Był inicjatorem budowy osiedla dla rodzin romskich w Olsztynie w latach 1956–1957. Zorganizował też spółdzielnię kotlarską „Metalowiec”, by dać zatrudnienie kilkudziesięciu członkom swojej społeczności, a także doprowadził do powstania romskiej szkoły, stając się jednym z prekursorów edukacji wśród Romów.

Zbigniew Bilicki zmarł w wieku 89 lat, po ciężkiej chorobie. Po Mszy św., która odbyła się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, żegnający swojego „datkę” Romowie udali się na cmentarz przy ul. Poprzecznej. W orszaku pogrzebowym uczestniczyli m.in. urzędnicy wydelegowani przez marszałka województwa, wojewodę i prezydenta Olsztyna.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma