W tym roku Glotowo przeżywa jubileusz 700-lecia istnienia miejscowości. Uroczystościom odpustowym przewodniczył w pierwszych dniach czerwca bp Jacek Jezierski.
Lokacji Glotowa dokonał 12 marca 1313 roku biskup warmiński Eberhard z Nysy. Według średniowiecznej legendy, woły uklękły tu przed wyoranym z ziemi Najświętszym Sakramentem. Od tego czasu Glotowo stało się miejscem pielgrzymkowym, powstało tu Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej, mieszkańcy wybudowali również Kalwarię Warmińską.
Na odpust diecezjalny zjawili się licznie mieszkańcy z wielu okolicznych miast i wiosek. Odpust rozpoczął się Drogą Krzyżową na Kalwarii, następnie wierni odmówili różaniec i trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Potem w procesji przeszli z kościoła na teren Kalwarii, gdzie bp Jezierski przewodniczył odpustowej sumie. W homilii bp Jacek Jezierski mówił o tajemnicy Eucharystii oraz o wyjątkowości Glotowa.
– Tajemnica odkupienia człowieka i świata jest połączona z misterium Eucharystii. Każda Msza św, przypomina nam mękę i śmierć Jezusa na krzyżu, przybliża nam owoce krzyża, daje udział w ofierze Jezusa Chrystusa. Jezus, cierpiąc na krzyżu, złożył Bogu Ojcu doskonałą ofiarę posłuszeństwa i miłości – jedną ofiarę, wystarczającą raz na zawsze – mówił bp Jacek. – Glotowo jest od wieków miejscem zadumy i wnikania w tajemnicę krzyża i misterium Ciała Pańskiego. Ciało Chrystusa, dostępne dla nas w Najświętszym Sakramencie, jest pokarmem na życie wieczne, lekarstwem przeciw śmierci. Warmińskie sanktuarium w Glotowie posiada pasyjny i komunijny charakter – tu przychodziły minione pokolenia, by uczyć się krzyża, odczytywać jego treść, aby tu zdobywać tak potrzebną na co dzień mądrość krzyża. Ten, kto zaufa Chrystusowi, kto przywrze do krzyża, ten przetrwa najgorsze. Więcej – znajdzie dla siebie światło w ciemności – zaznaczył bp Jezierski.
Po Mszy św. wystąpiła z koncertem Świąteczna Kapela, nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, organizowanego przez Akcję Katolicką, którego tematem była „Ewangelia wg św. Marka”.