Od 6 do 18 lipca 1,2 tys. stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" będzie przebywało na Warmii i Mazurach. Bogaty program zapewni aktywny wypoczynek i poznanie Krainy Tysiąca Jezior.
W organizacje włączył się Jacek Protas, wojewoda warmińsko-mazurski, władze Olsztyna i UWM. – Jest to dla miasta Olsztyna coś niezwykłego. Na pewno dołożymy wszelkich starań, aby stanąć na wysokości zadania. Oddajemy do dyspozycji między innymi nasze planetarium i obserwatorium astronomiczne – deklaruje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Na uniwersytecie przez dwa dni będą prowadzone wykłady, przewidziane są także wyjazdy do Fromborka, Gietrzwałdu i Grunwaldu. Odbędzie się także koncert zespołu „Mocni w wierze”. Codziennie przeżywana będzie Eucharystia. 14 lipca młodzi stypendyści uczestniczyć będą w niedzielnej Mszy św. w olsztyńskich parafiach, gdzie opowiedzą o tym, czym jest dla nich pomoc fundacji i jak ją wykorzystują.
Żeby stać się stypendystą Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" trzeba spełnić konkretne wymagania. Pomoc obejmuje dzieci i młodzież z ubogich rodzin, często są to rodziny wielodzietne. Dodatkowym kryterium jest średnia ocen 4,8. – Bez tego stypendium wiele osób nie miałoby możliwości kształcenia. Trzeba także powiedzieć, że w rodzinie wielodzietnej nie jest łatwo uzyskać wymaganą przez nas średnią ocen na świadectwie – mówi ks. prał. Jan Drob, prezes fundacji.
– Historia powstania fundacji związana jest z pielgrzymką Jana Pawła II do Polski 1999 roku. Pamiętam ja bardzo dobrze, gdyż miałem okazję gościć papieża wtedy w Ełku. Po jej zakończeniu okazało się, że została pewna suma pieniędzy. Powstało pytanie: „Co z tym zrobić?”. Pojawiła się idea, żeby zbudować żywy pomnik Jana Pawła II, ściśle chodziło o stworzenie fundacji i ufundowanie stypendium dla młodzieży z województw uboższych – mówi abp Wojciech Ziemba. Inicjatywa spotkała się z życzliwością społeczeństwa i dzięki hojności darczyńców ten pomnik żyje i się rozwija. Projekt obejmuje uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i studentów.