Uczniowie z ośrodka w Kruzach odkrywali świat przyrody.
Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno – Wychowawczy w Kruzach to placówka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie nauczania i wychowywania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej umysłowo w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku od 6 do 24 lat. Nasi wychowankowie na skutek fizycznych, społecznych, psychicznych i sensorycznych niesprawności nie są w stanie w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Ich deficyty sprawiają, że poznawanie świata przez nich jest znacznie ograniczone. Dlatego najlepszym sposobem na przyswajanie nowych wiadomości jest jej praktyczne odkrywanie. Stało się to możliwe dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, która dofinansowała pobyt podopiecznych z Ośrodka w Kruzach na jednodniowej Zielonej szkole w gospodarstwie ekoagroturystycznym Kamez” w miejscowości Wawrochy. Gospodarstwo Kamez usytuowane jest na kolonii wsi Wawrochy nieopodal Szczytna, wśród lasów i łąk.
Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie i wskazywanie pozytywnych i negatywnych aspektów ingerencji człowieka w środowisko naturalne oraz zaznajomienie wychowanków z ciekawymi miejscami regionu warmińsko – mazurskiego. Zagroda państwa Kobus jest gospodarstwem, które specjalizuje się w hodowli koni, bydła opasowego oraz ekologicznej uprawie zbóż. Dbają o to, by życie w gospodarstwie odbywało się w jak najbardziej naturalnych warunkach.
Gospodarstwo, którego gośćmi byli podopieczni z Kruz dało im możliwość poznania konkretnego otoczenia przyrodniczego. Spotkanie z panią Elżbietą Kobus (właścicielką gospodarstwa) rozpoczęło się od zwiedzania zagrody, gdzie uczniowie mieli sposobność podglądania różnych gatunków zwierząt żyjących w obejściu. Były to konie, kury, koty, bydło opasowe oraz króliki. Podczas spotkania z każdym zwierzęciem pani Elżbieta tłumaczyła i praktycznie demonstrowała czym się żywią i do czego służą w gospodarstwie. Wyjątkowo bliski kontakt ze zwierzęciem mieli wychowankowie podczas jazdy koniem w siodle. Jak się okazało, był to najlepszy sposób na wyrażenie pozytywnych emocji. Wielką radość sprawiła niepełnosprawnym wychowankom jazda ciągnikiem prowadzonym przez nich samych pod czujnym okiem pana kierowcy. W trakcie wizyty mogli również zwiedzić pobliski las, do którego udali się bryczką ciągniętą traktorem. Zatrzymywali się przy każdym ciekawym obiekcie przyrodniczym, o którym opowiadał pan przewodnik. Czerpali dobrą energię z najstarszych drzew znajdujących się w lesie (200 – letnie dęby i sosna) oraz z widoku gniazda czarnego bociana, który jest unikatowym okazem naszych terenów. Po wyczerpujących atrakcjach był też czas na chwilę odpoczynku i relaksu w cieniu drzew oraz samodzielnym pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem.
Pobyt w gospodarstwie był dla podopiecznych okazją do poznania obszarów atrakcyjnych przyrodniczo, a bezpośredni kontakt z przyrodą i znajomość jej praw dała szansę na kształtowanie właściwych postaw wobec natury. To również lekcja przyrody, historii i smaku, a także możliwość poznania prawdziwego życia na wsi. Niezwykle istotnym aspektem wycieczki była integracja nie tylko dzieci i młodzieży, ale również i nauczycieli. Dzięki niej i jedni i drudzy lepiej się rozumieją, lepiej się uczą i pracują. Poznają swoje sekrety i słabości, wspólnie odpoczywają i uczą się gospodarować wolnym czasem.