W Oratorium im. Jana Pawła II w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa na rozpoczęcie obozu stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
W spotkaniu udział wzięli ks. prał. Jan Drob, prezes zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Michał Tunkiewicz, pełnomocnik metropolity warmińskiego ds. organizacji obozu, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, wicemarszałek województwa Ewa Wasilewska, prof. dr hab. inż. Janusz Piechocki, prorektor UWM oraz Tomasz Reczko, kierownik biura informacji i promocji obozu. Prelegenci przedstawili założenia obozu, krótką historię fundacji, a przedstawiciele władz miasta i regionu przekazali, jakie udogodnienia czekają na stypendystów – mają oni m.in. wsparcie ze strony władz w wycieczce do Fromborka, zapewniony udział w prezentacjach w olsztyńskim planetarium, zajęcia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie czy dostęp do Aquasfery.
Co warto zaznaczyć – a o czym mówią sami stypendyści – olsztynianie bardzo miło odnosili się do przyjezdnych, służyli pomocą i chętnie wskazywali drogę do Kortowa, gdzie w Domach Studenckich zakwaterowani są młodzi ludzie.
Z kolei ks. Jan Drob zaznaczył, że stypendyści to ludzie naprawdę wyjątkowi. Przybyli do stolicy Warmii i Mazur ze wszystkich zakątków Polski, a dla Olsztyna jest to również znakomita promocja. – Jakieś 90-95 procent naszych stypendystów nigdy nie była w Olsztynie. Oni wyjeżdżając stąd do swoich domów zabiorą Olsztyn w swoim sercu i przekażą go dalej, każdy w swojej miejscowości – mówił ks. Drob.
Fundacja ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia” prowadzi od roku 2000 program stypendialny, wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku, pomocą objętych jest już 2500 stypendystów z 42 diecezji Polski. Pomoc skierowana jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz kontynuowana jest w dalszych etapach kształcenia, aż do ukończenia studiów. By otrzymać stypendium, należy spełnić określone warunki. Podstawowym kryterium jest uzyskanie średniej ocen minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) oraz trudna sytuacja finansowa (0,7 najniższej średniej krajowej brutto na członka rodziny).
– Stypendium podzielone jest na dwa pakiety odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy. Za pieniądze z pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania w bursie, kupna odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za Internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp. – tłumaczy Katarzyna Obrębska, Asystentka ds. Stypendialnych (gimnazjum i szkoły średnie) .
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.