U sióstr karmelitanek z Karmelu w Spręcowie odbyły się uroczystości Matki Bożej Królowej Szkaplerza Świętego.
Na niedzielnej Eucharystii przełożony zakonny o. Marian Stankiewicz OCD poświęcił na placu przed klasztorem rzeźbę św. Józefa, jako wotum wdzięczności za dobiegającą końca inwestycję remontu przyklasztornej drogi. – Pragniemy w tym dniu dziękować Bogu za nasz wspólny wysiłek. Ten ogrom prac został bowiem wykonany nie dzięki unijnym dotacjom czy też przy współudziale jakiejkolwiek fundacji, ale dzięki waszym ofiarom – podkreślają siostry karmelitanki
Kolejnym dniem uroczystości były wtorkowe nieszpory ku czci Królowej Karmelu, po których odbyła się Msza św., której przewodniczył o. Tadeusz Kujałowicz OCD. Wraz z nim za dobroczyńców spręcowskiego karmelu, w powierzonych intencjach oraz o powołania do spręcowskiej wspólnoty karmelu modlił się ks. Dariusz Sonak i ks. Piotr Dernowski.
O. Tadeusz w wygłoszonej homilii przybliżył tajemnicę macierzyństwa Maryi wobec Kościoła i każdego człowieka, która pragnie odpowiedzi ze strony człowieka. – Szkaplerz święty jest znakiem ludzkiej odpowiedzi na tę macierzyńską miłość Maryi. Gdy nosimy go pobożnie i modlimy się wzywając wstawiennictwa Maryi, wtedy przeżywamy właściwie tę odpowiedź względem Jej macierzyńskiej miłości – mówił o. Kujałowicz. W kazaniu przytaczał również wypowiedzi poszczególnych papieży odnoszące się do szkaplerza. – Maryja dała obietnicę, że każdy, kto będzie pobożnie szkaplerz nosił i modlił się, tego Ona uchroni przed potępieniem wiecznym. Ale to nie jest jakiś talizman, że można nosić szkaplerz i robić to, się podoba. To jest przyjęcie miłości Maryi i staranie się każdego dnia jej odpowiadać, naśladując Jej cnoty, a więc pokorę i czystość – podkreślał o. Tadeusz. Wiele miejsca poświęcił również rozważaniom św. Rafała Kalinowskiego dotyczącym szkaplerza. „Szkaplerz to barwa Maryi, to zadatek Miłosierdzia Bożego i zabezpieczenie od ognia wiecznego” – cytował słowa świętego.
Po Mszy św. osoby chętne mogły przyjąć szkaplerz karmelitański. W ten sposób włączyły się w życie karmelu, biorąc jednocześnie na siebie obowiązek pracy duchowej, codziennej modlitwy i oddaniu się Maryi Matce.