Psychoprofilaktyka w Rybakach

Już we wrześniu rusza realizacja programu psychoprofilaktycznego dla dzieci szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej z terenu naszej archidiecezji w zakresie rozwijania kompetencji społecznych, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i rozwiązywania barier komunikacyjnych.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” – program edukacyjno-psychoprofilaktyczny dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym z terenu archidiecezji warmińskiej, wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Przewiduje spotkania socjoprofilaktyczne ze szczególnym uwzględnieniem  profilaktyki pierwszorzędowej w zakresie kompetencji społecznych, radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach życiowych, rozwiązywania barier komunikacyjnych i sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami (gniew, złość, agresja).

Program realizowany będzie metodą warsztatową przez 3 dni (piątek, sobota i niedziela) zapewniając łącznie 18 godzin pracy socjoterapeutycznej. Spotkania socjoterapeutyczne w formule wyjazdowej odbędą się w Ośrodku Charytatywnym Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, położonym 25 km od Olsztyna. Atrakcyjne położenie ośrodka  i jego baza pozwalają włączyć w proces psychoprofilaktyczny elementy rekreacji przyczyniając się do realizacji konstruktywnych form spędzania czasu wolnego. Stwarza to dodatkową możliwość integracji grupowej uczestników programu, co niewątpliwie sprzyja realizacji wyżej wymienionych zadań.

Zajęcia warsztatowe będą realizowane przez profesjonalnych terapeutów, psychologów i wychowawców w czterech blokach tematycznych ( jeden w piątek wieczorem, dwa  w sobotę, jeden w niedzielę do południa). W przerwach uczestnikom będzie proponowana aktywność sportowa i rekreacyjna w zależności od pogody i pory roku. Prezentowana oferta warsztatowa wpisuje się w program wychowawczy szkół podstawowych i gimnazjów.

Warsztaty będą obejmowały następujące zagadnienia:

I. Żyje się tylko raz. Ile jestem wart? Ile warte jest moje życie? Życie świadome. Wiem co myślę i czuję. Umiem to wyrażać. Radzę sobie z trudnymi uczuciami. Wiem co robić, żeby poczuć się lepiej.

II. Samoakceptacja. Wiem kim jestem i jaki jestem. Lubię siebie.

III. Asertywność w kontaktach z ludźmi. Ja w rodzinie. Ja wśród kolegów i koleżanek. Stanowczość, agresywność, uległość. Uczymy się mówić „nie”.

IV. Umiem wybierać – zdrowy styl życia.

– palenie papierosów – przyczyny, skutki nałogu

– dlaczego ludzie nie palą – mam wybór

– dlaczego ludzie nie piją – mam wybór. Gdzie szukać pomocy?

– zażywanie narkotyków – przyczyny i skutki nałogu

– dlaczego ludzie nie biorą? Mam wybór. Gdzie szukać pomocy?

 

Informacje dla uczestników

Weekendowe spotkania formacyjne obejmują 3 dniowy  pobyt z noclegami i całodziennym wyżywieniem - bezpłatnie dla uczestników i opiekunów. Dojazd na własny koszt. Rozpoczęcie: piątek, godz. 15.00 (obiad). Zakończenie: niedziela, godz. 14.00 (obiad). Organizatorzy zapewniają opiekę nad uczestnikami w trakcie trwania warsztatów. W czasie wolnym od zajęć dzieci pozostają pod opieką swoich nauczycieli. Przewidywana ilość uczestników każdej grupy to 40 osób. Zgłoszenia  pod numerem: Małgorzata Steczkowska 796 – 003 -740. Zgłoszenia na weekend października lub listopada 2013 roku  do 20 września 2013 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..