Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jesteśmy to winni dawnym mieszkańcom

Konferencja „Cmentarze z I wojny światowej na Warmii i Mazurach” odbyła się w Olsztynie.

Społeczny Komitet Ratowania dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach w Olsztynie, Okręgowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zorganizowały w sali kopernikańskiej olsztyńskiego zamku konferencję poświęconą trosce o cmentarze z czasów I wojny światowej.

– Chcemy uzmysłowić szerokiej społeczności powinność dbania o te cmentarze, stąd na rok przed 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej zorganizowaliśmy tę konferencję – mówi dr Jan Chłosta, prezes Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. W programie konferencji znalazły się wykłady historyków dotyczące nekropolii wojennych na terenie Prus Wschodnich, w okolicach Nidzicy oraz w dawnym powiecie kętrzyńskim.

– Na Warmii i Mazurach mamy około 500 cmentarzy z okresu I wojny światowej. Obok znaczących nekropolii w Olsztynku, Waplewie, Dorotowie, Szkotowie czy Drwęcku są to małe cmentarze leśne, które również wymagają porządkowania. Robimy to na rok przed 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej, bo chcemy zwrócić uwagę społeczności regionalnej na te cmentarze, bo one tej uwagi wymagają. My, jako gospodarze tej ziemi, musimy dbać także o tych, którzy byli tu przed nami. Taka jest nasza powinność. Trzeba o tym pomyśleć już teraz, żeby się do tego dobrze przygotować – tłumaczy dr Chłosta.

Jak co roku Społeczny Komitet Ratowania dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach w Olsztynie 1 listopada będzie kwestował na olsztyńskich cmentarzach.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama