Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nowa odsłona Jaracza

Słuchacze studium aktorskiego zabrali się do czyszczenia pomnika Stefana Jaracza w centrum Olsztyna.

Niedawno zakończyły się prace remontowe w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Stojący naprzeciw budynku swojego imienia, pomnik przedstawiający Stefana Jaracza był – delikatnie mówiąc – mocno zaniedbany. Słuchacze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie wraz z Andrzejem Fabisiakiem, zastępcą dyrektora teatru postanowili to zmienić i przywrócić blask popiersiu artysty. Młodzi ludzie uprzątnęli otoczenie pomnika, zagrabili liście, uporządkowali teren. Umyli też pomnik, ale z racji na to, że jest on zabytkowy, do mycia mogli umyć tylko wodę. Popiersie ciągle więc odstrasza zaciekami z patyny, ale słuchacze studium już zwrócili się do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu z wnioskiem o przeprowadzenie specjalistycznej konserwacji pomnika.

Stefan Jaracz był polskim aktorem teatralnym i filmowym, pisarzem, publicystą, założycielem i dyrektorem teatru Ateneum w Warszawie. Uważany za jednego z największych aktorów polskich i współtwórcę nowoczesnej sztuki aktorskiej. Pomnik Stefana Jaracza, autorstwa rzeźbiarza Jana Kubackiego, był pierwszym, jaki stanął w powojennym Olsztynie. Powstał z 350 kg brązu z płyt i liter wysadzonego przez uchodzących hitlerowców mauzoleum Hindenburga w Olsztynku. Początkowo nie było na nim żadnych liter, dopiero w 1949 roku pojawił się napis "Wielkiemu artyście Stefanowi Jaraczowi, więźniowi Oświęcimia" oraz data „1946”  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma