W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II odbył się wernisaż wystawy Angeliki Saniewskiej"Wszechświat".
Na wystawę składa się cykl grafik wykonanych w technikach mieszanych: akwatinta, mezzotinta, sucha igła, miękki werniks i odprysk.
- Angelika jest niezwykle pogodna, choć zahartowana przez życie. Szybko straciła rodziców, ale widać, że jej życie i doświadczenia otworzyły ją na piękno i dobrze ukształtowały. Jest twórcza i pomnaża talenty, które odkryła w sobie. Ostatnio miała indywidualną wystawę grafik i malowania na jedwabiu. Jej prace znajdowały się na różnych wystawach zbiorowych. Życzę jej wiele sukcesów - mówi dyrektor IKCH ks. Stanisław Kozakiewicz.
Grafiki zaprezentowane na wystawie Angelika wykonywała przez półtora roku. - Do każdej pracy podchodziłam indywidualnie. Zanim podjęłam temat wszechświata, wiele myślałam, zastanawiałam się, co mogę zrobić, jak mogę to zrobić. Obserwowałam przede wszystkim niebo. Skrywa ono bowiem wiele tajemnic, szczególnie nocą, gwiazdy, księżyc, który ma swoją aurę, jakąś tajemnicę, i ukazuje nam światło. Właśnie to światło chciałam również oddać w swoich grafikach. Wszechświat jest duży, dla nas nieosiągalny. Jest dla nas zagadką - mówi artystka.
Kiedy wspomina przygotowania do wystawy, podkreśla, iż wiele myślała, co może powiedzieć na jej otwarciu. Wtedy doszła do wniosku, że wszechświat, to również nasz charakter, to co jest w nas. - Całe życie odkrywamy siebie - wyznaje.
Angelika wiele opowiadała o technikach, którymi wykonane są grafiki. Mówiła również o swoich planach i zamiłowaniach. Oprócz dużych prac, na wystawie można obejrzeć również niewielkie grafiki. - Na tych małych pracach widać inny świat. Świat tajemnicy, kosmosu - mówi artystka.
Wieczór uświetnił koncert skrzypcowy w wykonaniu Oktawii Alickiej. Przybyli na wernisaż goście, podczas oglądania prac, rozmawiali z artystką. Pytali ją o techniki, którymi zostały wykonane poszczególne prace, pytali o natchnienia i dzielili się swoimi refleksjami.
Wystawa „Wszechświat” jest próbą przedstawienia napięcia między człowiekiem a wszechświatem. Każda z prac opowiada o innym wydarzeniu. Obecny w grafikach motyw światła jest niezwykle istotny, wywołuje emocje, przyciąga wzrok, buduje głębię i pragnienie wejścia w nią.
- Za pomocą środków artystycznych ukazuję skrajne emocje. To one wpływają na ostateczny charakter i formę grafiki warsztatowej - wyznaje artystka.
Angelika Saniewska jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, była stypendystką prezydenta Olsztyna, laureatką nagrody Fundacji Środowisk Twórczych - „Talent Roku 2012”.