W związku z organizowaną przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej XVI Wentą Dobroczynną w warmińskiej kurii odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy przedstawili program i atrakcje tegorocznej imprezy.
XVI Wenta Dobroczynna odbędzie się 1 marca, rozpocznie się o godz. 12 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie (ul. Kościuszki 39). Na konferencji prasowej obecni byli przedstawiciele AK jak również głównego beneficjenta – Caritas Archidiecezji Warmińskiej oraz przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas we Fromborku.
Jak co roku wentę poprowadzi aktor Paweł Burczyk. To za jego sprawą ludzie z każdą chwilą coraz chętniej włączają się w licytacje, co przekłada się na końcowy efekt, tj. zebrane pieniądze. – Licytujemy dary otrzymane od ludzi wielkiego serca. Artyści plastycy przekazują swoje obrazy, inni wartościowe przedmioty. Chyba najcenniejszym tegorocznym darem, który otrzymaliśmy na licytacje, są przekazane nam przez nuncjusza apostolskiego Celestino Migliore monety wybite w 2005 roku przez mennicę watykańską i poświęcone Janowi Pawłowi II. Jest to perełka numizmatyczna – wyjawia Wojciech Ruciński. Miłośnicy piłki nożnej będą mogli wylicytować futbolówkę z autografem Zbigniewa Bońka, a kibice siatkówki piłkę z autografami reprezentantów Polski.
W trakcie wenty odbędzie się również loteria fantowa. Każdy będzie mógł wygrać jakąś nagrodę, a najcenniejszą będzie wyjazd pielgrzymkowy do Rzymu oraz tygodniowy pobyt w Szczawnicy. – Zachęcam do przybycia na wentę i czynne uczestnictwo. Jest to okazja do czynu miłosiernego, do przekazania cząstki dobra potrzebującym – mówi Ruciński.
Po licytacjach odbędzie się koncert. Tegoroczną gwiazdą wenty będzie Eleni.
Pieniądze z wenty mają być – w pierwszej kolejności – przeznaczone na schodołazy. Są one niezbędne, aby osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach, mogły dostać się do pracowni znajdujących się na piętrach. Ze względu na fakt, iż obie placówki znajdują się w zabytkowych budynkach kanonii, nie można w nich zainstalować wind. Koszt jednego schodołazu kroczącego wynosi ponad 24 tys. złotych.
– To jest inwestycja, która przerasta nasze finansowe możliwości. W każdym budynku mamy schody i kilka osób na wózkach inwalidzkich. Wniesienie każdej z nich jest ogromnym problemem – wyjaśnia kierownik WTZ Agnieszka Żuchowska. – My taki schodołaz posiadamy. Niedawno udało się nam go naprawić, a to za sprawą otrzymanej dotacji. Ewentualna nadwyżka zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup innego sprzętu rehabilitacyjnego – mówi kierownik ŚDS Izabela Pawluczuk-Myczkowska. – Cieszę się, że w tym roku zostaliśmy beneficjentami wenty. Możemy w ten sposób pomóc niepełnosprawnym, którzy potrzebują naszego wsparcia. Chcemy, jako instytucja kościelna, poświęcać im więcej czasu, dać im więcej możliwości, a zakup sprzętu rehabilitacyjnego pomaga nam w tym, że nie musimy skupiać się na tym, co zewnętrzne, a bardziej skupić się na pomocy tym ludziom, aby ich usprawnić i włączyć do społeczności – mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej ks. Paweł Zięba.