Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się sympozjum naukowe z okazji 50-lecia "Studiów Warmińskich".
"Studia Warmińskie" to periodyk, który powstał w 1964 roku z inicjatywy bp. Jana Obłąka. – Zakładając "Studia Warmińskie", bp Obłąk w jakimś sensie uprzedził zalecenia Soboru Watykańskiego II. W ogłoszonej 28 października 1965 roku deklaracji ojcowie soborowi zalecali biskupom, aby po zakończeniu obrad soboru zadbali o aktywne włączenie się lokalnych Kościołów w szeroko pojęte życie kulturalno-naukowe lokalnej społeczności – przypomniał na rozpoczęcie spotkania ks. dr Zdzisław Kieliszek, obecny redaktor naczelny "Studiów Warmińskich". – Zgodnie z tym zaleceniem miały powstawać m.in. kościelne periodyki naukowe. Obrazowo można powiedzieć, że po zakończeniu obrad Soboru Watykańskiego II w wielu polskich diecezjach jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się czasopisma naukowe. "Studia Warmińskie" są godnym uznania ewenementem, ponieważ pojawiły się nie tylko jako pierwsze, ale na blisko rok przed ogłoszeniem deklaracji soborowej. Stały się wzorem dla kolejnych czasopism – powiedział ks. Kieliszek.
Po nim na mównicy pojawiła się dr hab. Barbara Rozen, która przedstawiła najnowszy numer "Studiów Warmińskich", przedstawiła również obecną sytuację periodyku na rynku czasopism naukowych. Obecnie w "Studiach Warmińskich" ukazują się artykuły z 5 dziedzin: filozofii, teologii, prawa, nauki o rodzinie oraz historii. Następnie z okolicznościowy wykładem wystąpił ks. Wojciech Kotowicz, który przedstawił słuchaczom "Teistyczną interpretację wybranych aspektów kosmologii Józefa Turka w ujęciu relacji nauka-wiara".
Na zakończenie ks. Zdzisław Kieliszek podkreślił, że "Studia Warmińskie" to przede wszystkim ludzie je tworzący – przez 50 lat istnienia w prace na różnych polach nad przygotowaniem poszczególnych tomów zaangażowanych było kilkaset osób. – Dzięki zgodnemu zaangażowaniu, poświęceniu i wspólnemu pokonywaniu trudności przez tak wielu ludzi możemy dziś świętować jubileusz naszego periodyku. Każdej zaangażowanej osobie należą się serdeczne podziękowania, ale paru osobom ze względu na ich szczególny wkład chcemy podziękować szczególnie – powiedział ks. Kieliszek i przypomniał szczególne zasługi dla "Studiów Warmińskich" bp. Jana Obłąka, ks. prof. Mariana Borzyszkowskiego, ks. prof. Alojzego Szorca. Następnie ks. Kieliszek wręczył pamiątkowe tabliczki bp. Julianowi Wojtkowskiemu, ks. dr. Stanisławowi Kozakiewiczowi, s. prof. Ambrozji Kalinowskiej, Zbigniewowi Karpińskiemu oraz ks. dr. Janowi Guzowskiemu. Jubileuszowe spotkanie zakończył występ muzyczny.