Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się XVI Dni Interdyscyplinarne.
Patronat honorowy nad dwudniowym cyklem konferencji i dyskusji objęli metropolita warmiński apb Wojciech Ziemba, bp elbląski Jan Styrna, wojewoda Marian Podziewski, rektor UWM prof. Ryszard Górecki, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Organizatorem zaś była Katedra Teologii Praktycznej. W tym roku tematem była "Rodzina we współczesnej Europie – stabilność i zmiana”. Wśród prelegentów znaleźli się zarówno ci pochodzący z naszego regionu, jak i z innych polskich ośrodków naukowych – KUL czy UAM w Poznaniu. Pojawili się także goście z uniwersytetów w Madrycie, Wiedniu oraz Lwowie.
Wszystkie prelekcje dotyczyły rodziny, jej sytuacji w Polsce i w innych krajach, wzorcach, podejścia do macierzyństwa i ojcostwa, a także takich problemów, jak np. zjawisko sponsoringu czy zagrożeń wynikających z alkoholizmu. – Współczesna rodzina domaga się troski, wielkiego szacunku dla tych, którzy tworzą rodzinę, dla ich tożsamości osobowej we wszystkich wymiarach – chodzi o bezpośrednie zwracanie uwagi na godność i rolę matki, ojca, córki, syna – mówi s. dr hab. Loyola Opiela z KUL.
– Musimy się troszczyć o rodzinę, przede wszystkim o model rodziny wielopokoleniowej, gdzie przekaz kulturowy jest zachowany – wierność tradycji jest bowiem podstawą do budowania współczesnych norm postępowania i zachowania. Wielkim niebezpieczeństwem jest odejście od sfery symbolicznej, odniesienia do nadprzyrodzoności, a w zamian bardzo silne zwrócenie uwagi na konsumpcję. To powoduje, że nie ma stabilności, stałości, a rzeczywistość jest kreowana bez tego wszystkiego, co stanowi fundament zdrowej i pełnej rodziny – uważa s. Loyola.
Więcej w numerze 22. "Posłańca Warmińskiego – Gościa Niedzielnego".