Wystawa, na której można zobaczyć największe dzieła sztuki Warmii i Mazur.
Muzeum Archidiecezji Warmińskiej wraz z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przygotowały nową wystawę „Fides - ratio - ars. Skarby Warmii i Mazur”. – Czyli wiara, rozum i sztuka. Sztuka jest ekspresją wiary, wynikającą z rozumu. Musimy mieć świadomość tego, że dzięki kontaktom kanoników i biskupów warmińskich z takimi środowiskami, jak Kraków, Rzym czy Padwa, mamy takie bogactwo sztuki na Warmii – mówi ks. Jacek Wojtkowski, kustosz wystawy, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.
Podczas otwarcia wystawy Henryk Szkop podkreślał, że ekspozycja powstała dzięki zgromadzeniu eksponatów z ponad 80 kościołów Warmii i Mazur. – Ta wystawa jest jednocześnie zwieńczeniem pięcioletniej współpracy obu muzeów na rzecz wiary, sztuki i intelektu. Chcę podziękować księżom proboszczom i parafianom, którzy przez wiele lat troszczą się o to dziedzictwo, które możemy dziś na wystawie oglądać. Bo tak naprawdę w dzisiejszych czasach największym mecenasem i opiekunem dziedzictwa historyczno-artystycznego sztuki sakralnej są właśnie parafie, parafianie i duchowni. Dziękuję za to, że te obiekty możemy podziwiać i oglądać, i dzięki temu uświadomić sobie, że Warmia i Mazury to nie zaściankowa kraina, ale tu, dzięki mecenatowi Kościoła, kwitła sztuka na najwyższym światowym poziomie – mówi ks. Jacek Wojtkowski.
Wystawa umożliwia prześledzenie pracy artystów miejscowych i działalności rodzimych warsztatów rzeźbiarskich, malarskich i złotniczych. Jednocześnie pozwala zapoznać się z innymi polskimi i europejskimi ośrodkami mającymi wpływ na rozwój sztuki na Warmii.
Oprócz malarstwa i rzeźby ekspozycję wzbogacają przykłady rzemiosła artystycznego, złotnictwa, meblarstwa, witrażownictwa i tkaniny artystycznej. Na wystawie nie mogło również zabraknąć tak ważnego dla pobożności katolickiej gestu wotywnego, który dokumentują plakiety z sanktuarium w Międzylesiu oraz relikwiarz, w tym relikwiarz św. Idy. Cennym dopełnieniem wystawy są cenne starodruki, nawet dziś zachwycające estetyką, precyzją wykonania i troską o każdy najmniejszy detal.
– Ta wystawa zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Myślę, że do tej pory nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że takie bogactwo sztuki kryje się w naszych kościołach. Zebrane w jednym miejscu oczarowują, szczególnie kielichy, monstrancje i inne wyroby ze złota i srebra – mówi Andrzej Zalewski.
Wystawę można obejrzeć we Fromborku, w Muzeum Mikołaja Kopernika.