To wyjątkowe miasteczko, w którym znajdują się dwa sanktuaria – Najświętszego Sakramentu oraz Męki Pańskiej. – Głotowo jest streszczeniem historii Warmii, a zwłaszcza jej pobożności – zauważa abp Wojciech Ziemba.
Miejscowość przeżywa w tym roku wyjątkowy jubileusz – 120 lat temu została poświęcona tutejsza Kalwaria Warmińska przy sanktuarium Męki Pańskiej.
Świątynia na wzgórzu
W tym roku w Głotowie prowadzone były prace renowacyjne na Kalwarii, powstała ścieżka edukacyjna i muzeum. – Jest naprawdę wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w okolicach kościoła i kalwarii – zaznacza ks. proboszcz Marek Proszek. – Już wcześniej myśleliśmy o pokazaniu ważnych głotowskich miejsc, w tym roku udało się to zrealizować, chociaż ciągle wiele jest jeszcze do zaprezentowania – mówi. Pierwszym takim miejscem jest stary cmentarz na niewielkim wzniesieniu. To właśnie tutaj stał pierwszy średniowieczny kościół. Prawdopodobnie został wzniesiony na terenie gaju pruskiego – miejsca, gdzie Prusowie oddawali cześć swoim bożkom.
Dostępna jest część treści. Chcesz więcej?
Odśwież stronę
Zaloguj się i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się