Abp Wojciech Ziemba zainaugurował obchody 60-lecia szpitala dziecięcego.
W wygłoszonej homilii abp Wojciech Ziemba krótko przypomniał czas pontyfikatu Jana Pawła II oraz jego wizytę w szpitalu. – W miarę upływu czasu coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z wagi wydarzenia, które miało miejsce w Olsztynie – pobytu Jana Pawła II w naszym mieście. Dziś coraz częściej zatrzymujemy się nad jego przesłaniem, które do nas wygłosił – mówił metropolita.
Przytoczył również fragmenty wypowiedzi ojca świętego, który do dzieci powiedział: „Drogie dzieci, raduję się że mogę przez chwilę być z wami. Spotkanie to ma miejsce w szpitalu. Wiecie dobrze, iż do szpitala przychodzi się po zdrowie, aby zdrowie odzyskać, aby uwolnić się od chorób. Myślę w tej chwili o wszystkich ludziach chorych, gdziekolwiek się znajdują. Cierpienie jest tajemnicą nieprzeniknioną i dlatego jakże często trudną do zrozumienia przez człowieka. Człowiek dotknięty chorobą, dotknięty jakimkolwiek cierpieniem, często pyta samego siebie, dlaczego ja muszę znosić ból? Po co? Jaki jest sens tego cierpienia, które mnie dotknęło? Kiedy nie znajduje odpowiedzi, często się załamuje, bo cierpienie staje się silniejsze od niego. Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznie sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje. Cierpienie zostało związane z miłością, z tą miłością, która tworzy dobro…”. – Cierpienie, choroba, przemijanie i śmierć w świetle wiary, pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem, z nadzieją. W tej nadziei kryje się nie tylko sens cierpienia, ale także sens pracy pracowników szpitala – mówił abp Ziemba.
Metropolita przypomniał również słowa wypowiedziane przez ojca świętego do pracowników szpitala: „Człowiek cierpiący potrzebuje konkretnej pomocy zawodowej. Potrzebuje obecności przy nim i z nim oraz fachowej opieki lekarskiej. (…) Wasza praca jest trudna i bardzo odpowiedzialna, bo chodzi przecież o życie człowieka. Ale jakże jest piękna i ewangeliczna. Cierpienie w każdym z was, w każdym z nas, winno przyzywać miłość i ludzką solidarność. Jestem wam wdzięczny za to, że świadczycie pomoc człowiekowi w cierpieniu”. – Dziękuję wam za pracę na rzecz nadziei – podkreślał abp Ziemba.