50-lecie Muzeum Misyjno-Etnograficznego księży werbistów w Pieniężnie.
W Pieniężnie odbyła się uroczystość związana z 50-leciem Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. - Musimy dostrzec głębsze znaczenie tego muzeum. To nie jest zwykły zbiór egzotycznych eksponatów. Muzeum misyjne jest znakiem i świadectwem pracy wielu misjonarzy. Nie wyjechali oni po to, by z odległych krajów przywozić pamiątki, ale po to, by głosić Ewangelię. Te eksponaty są świadectwem ich apostolskiej pracy. Są świadectwem kultury i wierzeń,ale także świadectwem owoców, jakie dala w misyjnych krajach Ewangelia - mówił w homilii abp Ziemba.
Podczas Mszy św. tradycyjne stroje, a także tańce oraz muzykę z krajów misyjnych zaprezentowały dzieci i młodzież pod kierownictwem Jadwigi Możdżer.
Po Eucharystii najmłodsi udali się na warsztaty, a dorośli do auli, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. o. Józef Węcławik SVD (rektor seminarium w Pieniężnie), o. Eryk Koppa SVD (Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego), burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego. O powstaniu muzeum opowiadał o. Antoni Koszorz SVD, jeden z założycieli.
- Podwaliny położył o. Józef Sajda. On zaczął gromadzić różne eksponaty misyjne, które były zawieruszone na strychach naszych domów zakonnych. Właśnie o. Sajda nalegał, by je wszystkie przekazać do Pieniężna i w ten sposób przyczynił się do ich uratowania. Pamiętam doskonale, jak zebrał te wszystkie przedmioty, rozłożył na stołach w jednej sali i zaprosił wszystkich do oglądania. Pokazał jaki to prawdziwy skarb, który należy w odpowiedniej oprawie muzealnej zaprezentować innym - opowiadał o. Koszorz.
Zbiory Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie przedstawiają obiekty związane z kulturą, religiami oraz chrześcijaństwem krajów, w których pracują misjonarze werbiści.
Zaprezentowany jest tu dorobek duchowy i materialny ludów: Chin, Japonii, Filipin, Indii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest to najbogatsza i najlepiej opracowana kościelna kolekcja misyjno-etnograficzna w Polsce.