Nowy numer 43/2020 Archiwum

Było ich więcej

W kościele św. Józefa w Olsztynie odbyła się Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji warmińskich męczenników z czasów II wojny światowej.

Msza św. rozpoczęła też obchody 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie, którego wielu absolwentów zginęło z rąk nazistowskich czy radzieckich żołnierzy.

Wśród nich był ks. Bernard Klement, pierwszy proboszcz parafii św. Józefa, który zginął zastrzelony przez Rosjan 22 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu wojsk radzieckich do Olsztyna.

Na rozpoczęcie Mszy św. ks. kan. Lucjan Świto przedstawił pokrótce sylwetki męczenników - księży, sióstr zakonnych i osób świeckich, którzy oddali życie za wiarę.

- To reprezentacja wielu anonimowych Warmiaków - zaznaczył ks. Świto. Dodał, że wybór tych osób wynika z problemów jakie pojawiają się w przypadku dokumentów historycznych czy opisów świadków męczeństwa i heroiczności cnót, a takie świadectwa są potrzebne podczas procesów beatyfikacyjnych.

Eucharystii przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, a homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Kopiczko, który przypomniał zebranym historię Hosianum - najstarszego seminarium w Polsce, założonego przez kard. Stanisława Hozjusza w 1565 roku w Braniewie. W kościele św. Józefa znajduje się również wystawa, która prezentuje warmińskich męczenników.

- Nie wiedziałem, że trafię akurat na taką Mszę św., ale cieszę się, że mogłem usłyszeć nie tylko o seminarium, ale przede wszystkim o warmińskich męczennikach - mówi Dominik Drabik, parafianin.  

Więcej o warmińskich męczennikach można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama