Wspólnota Seminarium Duchownego "Hosianum" przeżywała pod przewodnictwem abp. Wojciecha Ziemby uroczystość otrzymania przez kleryków III roku posługi lektora, zaś IV - posługi akolity. Diakoni zostali rozesłani do pracy duszpasterskiej na Wielki Post do poszczególnych parafii archidiecezji.
Do uroczystości alumni przygotowywali się przez wielkopostne rekolekcje, które prowadził ks. Wojciech Wójtowicz, rektor Seminarium Duchownego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Rozważaniom przyświecało hasło: „Odnowieni, by odnawiać Kościół”.
– To ryzykowne hasło, gdyż aby mówić o odnowie Kościoła, niezbędna jest odnowa samego siebie. To uświadamia nam, że niezbędna jest odnowa przez pokorę, prawdę i świętość, by móc zaprosić łaskę Bożą – wyjaśnia ks. Wójtowicz. Podczas nauk przybliżał alumnom znamiona Kościoła, tj. jedność, świętość, powszechność i apostolskość, by odpowiedzieć na pytania dotyczące refleksji, jaki powinien być kapłan na początki XXI wieku.
Rekolekcjonista przybliżał również postać św. Józefa. – Widzę, że to jest bardzo potrzebny święty na te czasy, na kryzys rodziny, na problemy z tożsamością męską, na kryzys ojcostwa. Mieliśmy papieża Józefa Ratzingera, papież Franciszek dwa tygodnie temu zadeklarował, że jest gorliwym czcicielem św. Józefa. Kiedy miał ingres? 19 marca. To są znaki mówiące o tym, że winniśmy powierzać się św. Józefowi. W nim zechcieliśmy dostrzec tego, który ma swój warsztat, a kapłana jako osobę, która ma z pnia nieociosanego wydobyć szlachetną formę, przez delikatność i miłość pasterską. Tak musimy dziś kształtować ludzi – wyjaśnia ks. Wojciech.
Podczas Eucharystii 11 kleryków III roku otrzymało z rąk abp. Ziemby lektorat. – Ta posługa ma pogłębić w nich duchowość słowa Bożego. Lektor to ten, który uroczyście głosi słowo Boże – wyjaśnia ks. Paweł Rabczyński, rektor WSD „Hosianum”. 6 alumnów roku IV otrzymało posługę akolity. – To posługa, która ma pogłębić w nich pobożność eucharystyczną. Akolita to ten, który posługuje przy ołtarzu, pomagając przy sprawowaniu Eucharystii. Może również zanieść Komunię świętą chorym – mówi ks. Rabczyński.
Na koniec Mszy św. abp Ziemba rozesłał diakonów do pracy duszpasterskiej na Wielki Post. Diakon Łukasz Długosz posługiwać będzie w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, dk. Dariusz Łuba trafi do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Olsztynie, dk. Krzysztof Laska – do parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, dk. Marcin Kuciński – do parafii pw. św. Jakuba w Olsztynie i dk. Krzysztof Patejuk – do parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Częstochowskiej w Bartoszycach.
– Diakoni będą głosić kazania, prowadzić katechezy, spotkania wspólnot parafialnych. Będą prowadzić nabożeństwa. Będzie to dla nich możliwość zweryfikowania wiedzy zdobytej w seminarium z pracą duszpasterską. Trzeba mieć na uwadze, że diakoni już za kilka miesięcy przyjmą święcenia kapłańskie, tak że jest to dla nich bardzo ważny czas – mówi rektor WSD „Hosianum”.
Metropolita warmiński, zwracając się do alumnów, podkreślał, że rozesłanie diakonów do pracy jest praktyką posoborową, funkcjonującą w naszej archidiecezji przez wiele lat. – To będzie praca, która polega między innymi na przyglądaniu się życiu kapłańskiemu na co dzień. Przekonacie się, że w tym czasie ujrzycie kapłaństwo jeszcze pełniej. Każdy z was podjął już decyzję o kapłaństwie. Miejcie oczy otwarte, proście o wyjaśnienia, z wielkim szacunkiem do kapłanów. Abyście z radością, niczym apostołowie posłani przez Jezusa, wracali, oznajmiając i dzieląc się pierwszą radością z pracy duszpasterskiej – mówił abp Ziemba.