Zapomniałem o marzeniach... przejdź do galerii

W Olsztynie odbyła się doroczna gala Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Głównym wydarzeniem uroczystości było wręczenie Lauru Dziennikarza Warmii i Mazur. - To nowe, wyjątkowe wyróżnienie, które przyznajemy za całokształt twórczości - tłumaczy ks. dr. Ireneusz Bruski, prezes olsztyńskiego oddziału SDP.

Laur będzie wręczany co 5 lat, w związku z okrągłymi rocznicami urodzin Seweryna Pieniężnego. Nagrodą - przyznawaną w tym roku po raz pierwszy - zostali uhonorowani Zenon Złakowski oraz Erwin Kruk.

- Jestem ogromnie zaszczycony tym, że to właśnie do mnie trafiła ta nagroda - mówił Zenon Złakowski. Erwin Kruk z kolei przyznał, że to wielki zaszczyt, a sam nigdy o żadne nagrody nie zabiegał. - Mój kolega przypomniał mi, że kiedy jeszcze dojeżdżałem rowerem do szkoły w Olsztynku, to mówiłem wówczas, że moim marzeniem jest zostać dziennikarzem. Potem o tych marzeniach zapomniałem, aż do dzisiaj - mówił Erwin Kruk.

Gala odbyła się w 125. rocznicę urodzin Seweryna Pieniężnego, dziennikarza, redaktora i wydawcy przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej”. Jest on patronem dziennikarzy Warmii i Mazur, a przedstawiciele SDP co roku honorują nagrodą im. Seweryna Pieniężnego lokalnych dziennikarzy.

W tym roku to wyróżnienie trafiło do Mirosława Sochackiego z Radia Olsztyn, którego kapituła konkursu doceniła za wyemitowane w Studiu Reportażu Radia Olsztyn audycje: „Popiełuszko - żołnierz z Bartoszyc”, „Ejsmontowie - wolni polscy żeglarze” i „Nikt za nas nie umiera”.

Oprócz Sochackiego za swoją dziennikarską pracę zostali wyróżnieni Adam Jerzy Socha, Alicja Kulik, Bożena Ulewicz i Beata Brokowska. Honorowe wyróżnienie SDP otrzymał również miesięcznik „Debata”.

Kim są laureaci Lauru Dziennikarza Warmii i Mazur?

Erwin Kruk - urodził się w 1941 roku we wsi Gutfeld (obecnie Dobrzyń) na Mazurach. W 1945 roku został osierocony, a opieką zajęła się babcia. W 1960 roku zaczął rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach zamieszkał w Olsztynie. Od 1980 r. działał w strukturach „Solidarności”. W 1989 r. w wolnych wyborach do Senatu RP uzyskał mandat senatora. Opublikował wiele tomów poezji oraz powieści, a także opracowań na temat kultury i literatury Mazur, jako dziennikarz pracował m.in. w Głosie Olsztyńskim i Gazecie Olsztyńskiej, publikował eseje i felietony w wielu czasopismach, również w „Posłańcu Warmińskim”. Związany z kościołem ewangelicko-augsburskim.

Zenon Złakowski - urodził się w 1942 roku w Zarzeczewie koło Włocławka, ukończył Wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poeta i prozaik, publicysta i dziennikarz, pracował m.in. w „Posłańcu Warmińskim”, obecnie reliazuje autorskie audycje w Radiu Olsztyn. W wyborach w 1989 roku wybrany posłem do sejmu kontraktowego. Był również prezesem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmiśńkiej, zasiadał też w olsztyńskiej radzie miasta.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..