Dzieci z Dobrego Miasta poznają życie swoich rówieśników z Zimbabwe.
W zeszłym roku, w Dobrym Mieście był werbista o. Franciszek wraz z Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie wybrano, jako cud do kanonizacji Jana Pawła II. Na spotkaniu z nimi była katechetka Emilia Pietnoczka. - Wówczas pomyślałam o o. Maćku Malickim SVD. Postanowiłam go odszukać - mówi Emilia. Dziś nie jest to tak trudne, jak przed laty, kiedy przyjaciele-werbiści z Pieniężna wyjeżdżali na misje i trzeba było czekać czasem latami, aby ich ponownie spotkać. Przyjeżdżali na urlop do Polski. Kiedy odwiedzali przyjaciół, rozmowy trwały nocami. Dziś mamy Facebooka, Internet, dość łatwo jest znaleźć kogoś dzięki różnym wyszukiwarkom.
- Skontaktowała się z nim. Już z gotowym pomysłem, żeby w szkole przeprowadzić projekt edukacyjny, formacyjny. Dzieci miały poznawać, dzięki misjonarzom, życie ich rówieśników w południowej Afryce. Maciek jest w Zimbabwe. I ten kraj stał się naszym głównym miejscem wycieczek - wyjaśnia.
Dyrektorka szkoły, Katarzyna Wołk, z entuzjazmem przyjęła tę propozycję. Sama kilka lat temu była jako wolontariuszka w Ghanie, również na zaproszenie werbistów. Poznała specyfikę Afryki, życie mieszkańców Czarnego Lądu. Włączyła się w realizację pomysłu Emilii.
Dzieci ze szkoły w Dobrym Mieście znają już dobrze życie swoich rówieśników z Zimbabwe. Oglądały wiele filmów, które przesłał o. Malicki. Same również nakręciły dwa filmy, o życiu w Polsce, jak się uczą, spędzają wolny czas. Przeprowadzały wywiady z nauczycielami, składały życzenia. Swoje produkcje wysłały o. Maciejowi, by i dzieci z Afryki poznały nasz kraj.
Tak rodziły się kolejne pomysły. Żeby gazetkę ścienną w szkole zrobić, włączyć się w konkursy misyjne organizowane przez werbistów z Pieniężna. Na plastyce powstawały kolejne rysunki, których tematem było hasło: „Kiedy myślę - misje”. - Narysowałam wioskę afrykańską - mówi Weronika. Ale i zdarzały się prace, na których misjonarz trzyma na rękach dziecko, modli się, a nad obrazkiem napis: „Wskrzeszenie noworodka przez misjonarza św. Jacka”.
Gazetka powstała ze zdjęć przesłanych z Zimbabwe przez o. Malickiego. Okazało się, że jest na tyle fascynująca, że o. Wiesławowi Dudarowi SVD, dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie, postanowił zrobić z niej prawdziwą wystawę. Tak powstało 18 dużych plansz, a wystawie nadano tytuł: „Dziecko jest chodzącym cudem”.
Dziś cała społeczność szkoły przygotowuje się na festyn afrykański, który odbędzie się w szkole 19 czerwca. W jego organizację włączyli się nauczyciele i rodzice, i werbiści z Pieniężna. Na dodatkowych zajęciach dzieci malują flagi, wykonują afrykańskie instrumenty muzyczne, rodzice szyją stroje. Będzie można posmakować kuchni afrykańskiej, wziąć udział w warsztatach muzycznych i tanecznych. Podczas festynu będzie również otwarcie wspomnianej wystawy. Specjalnie na to wydarzenie przyjadą werbiści z misji. Będzie o. Maciej Malicki SVD i o. Marek Glodek SVD. To oni, jako misyjne gwiazdy spotkania, opowiedzą o codziennym życiu rodzin w Zimbabwe, radościach i o tym, czego my, zabiegani Europejczycy, możemy nauczyć się od skromnych i oddanych rodzinie Afrykańczyków.