GN 28/2018 Archiwum

Jak wychowywać studentów?

IV Ogólnopolska Konferencja Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego "Wychowanie moralne i religijne”.

Na konferencję do Olsztyna przyjechali naukowcy m.in. z KUL, WPSZ w Elblągu, WSGE w Józefowie, UMK czy UKSW. Zastanawiali się oni nad różnymi kwestiami dotyczącymi małżeństwa i rodziny - poszczególne sesje naukowe poświęcone były wychowaniu religijnemu i moralnemu w prawie kanonicznym, w prawie polskimi międzynarodowym czy w naukach społecznych.

Pojawiały się kwestie wychowania tradycyjnego, patriotycznego, roli religii w procesie wychowawczym szkoły czy prawie dziecka do własnego wyboru religii.

Ciekawą kwestię podjęła mgr lic. Małgorzata Oroń z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która mówiła o działalności uniwersytetów katolickich. - Studenci ślubują, że będą pilnie strzec godności uniwersytetu z zachowaniem wszelkich wartości moralnych i religijnych - mówiła M. Oroń. Podkreśliła, że jeśli student występuje przeciw tym wartościom może otrzymać upomnienie, a nawet może być wydalony z uczelni. - Wszystko to jest kontrolowane, uczelnie dbają o swe dobre imię i katolików - podkreśliła.

- Dyskurs akademicki dotyczy przede wszystkim tego, by zastanowić się i zobaczyć, postawić pewne pytania, dojść do consensusu - tłumaczy ks. prof. Mieczysław Różański. - Z naszym wychowaniem religijnym i moralnym nie jest najlepiej i potrzebne jest sporo pracy, aby to zmienić. Z drugiej strony - już od czasów starożytnych ludzie narzekali na te kwestie, rzeczywistość idzie do przodu i może nie jest tak źle, jak nam się wydaje - zaznacza prof. Różański.

Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego na wydziale Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie oraz Katedrę Pedagogiki Katolickiej Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli.  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma