GN 42/2020 Archiwum

Ks. Garwoliński duszpasterzem bibliotekarzy

Dziś obchodzony był w Olsztynie Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działa obecnie 800 bibliotek. Najwięcej bibliotekarzy jest, oczywiście, w stolicy Warmii i Mazur.

W gmachu Wydziału Teologii UWM w Olsztynie odbyło się spotkanie olsztyńskich bibliotekarzy. - Biblioteki pokazują nie tylko wymiar teraźniejszości, ale sięgają do historii i przechowują wiernie to, co najlepsze w tej historii. Mam świadomość, że spotykam się z ludźmi, którzy przekazują te dziedzictwo w nadchodzące pokolenia - mówił abp Józef Górzyński.

Podczas spotkania ogłoszono nominację ks. kan. Tomasza Garwolińskiego, dyrektora biblioteki WSD „Hosianum”, na archidiecezjalnego duszpasterza bibliotekarzy.

W pierwszej części zaprezentowano dwa wykłady, które są związane z funkcjonowaniem bibliotek i ich historią. W pierwszym ks. Tomasz Garwoliński przedstawił historię biblioteki seminaryjnej, która działa od 450 lat w ramach najstarszego w Polsce seminarium duchownego. Łukasz Ślusarczyk mówił natomiast na temat: "Zawód bibliotekarza - nowe wyzwania".

Na zakończenie zwiedzono wystawę starodruków seminaryjnych, które zostały w ostatnich latach odrestaurowane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama