W Olsztynie odbyły się regionalne obchody 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński, który w homilii podkreślał, że każdy człowiek musi właściwie rozpoznawać świat wartości i musi umieć go bronić.
- Powinniśmy zrobić rachunek sumienia z tego, jak potrafimy rozpoznać dobro, oddzielić od zła i jak potrafimy walczyć, opowiadać się za tym, za czym człowiek opowiedzieć się powinien, odrzucać to, co człowiek odrzucać powinien, aby nie zaprzeczyć swojemu człowieczeństwu i wykonać zadania, które ma każde pokolenie niesie - nie pozostawić przyszłym pokoleniom popsutego świata wartości - mówił abp Górzyński.
- Obyśmy nie zostali zapamiętani jako pokolenia, które potrafi obchodzić rocznicę, oddawać cześć bohaterom, ale nie potrafi podjąć swoich zadań - nie potrafi naśladować tych, których czci i szanuje, jakby było zwolnione z tych samych zadań, które przecież obowiązują każde pokolenie - zwracał uwagę w homilii abp Józef.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości prowadzeni przez poczty sztandarowe udali się na plac Solidarności, gdzie pod pamiątkowym głazem głos zabrali Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność oraz Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
- Dziś składamy hołd wszystkim rodakom - znanym i nieznanym, którzy w 1980 roku dali Polsce, Europie i światu nadzieję na lepsze jutro i otworzyli drzwi do wolności i suwerenności - powiedział Józef Dziki.
Podczas uroczystości wystąpił bard Solidarności, Anatol Filipowski.
Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali Urania - tam zostały wręczone pamiątkowe medale, wystąpił kabaret Jana Pietrzaka i zespół Żuki.