W Szymanach odbyła się oficjalna prezentacja Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
Podczas oficjalnej prezentacji lotniska można było zobaczyć budynek straży pożarnej, pas startowy, parkingi, wszystkie potrzebne systemy i robiący największe wrażenie - nowoczesny terminal. Całkowity koszt inwestycji w Szymanach wyniósł 205 mln. złotych, z czego 122 mln. stanowiło dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.
- Wtedy kiedy była oferta UE mieliśmy tylko dwie opcje do wyboru - albo budujemy lotnisko w regionie, albo te pieniądze zwracamy do Brukseli i tego lotniska nie będzie. Nie było tu alternatywy, że - jak często jest mówione - za te 205 milionów można było budować alternatywnie drogi. Po prostu to nie było możliwe - tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
- Przed nami ogormne wyzwanie, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy regionu. Cału program na lata 2014-2020 jest nacechowany wsparciem przedsiębiorczości, na innowacje, nowe technologie. Lotnisko było wyzwaniem koniecznym, by rozwijać gospodarczo Warmię i Mazury. Teraz przed nami ogromne wyzwanie z roku na rok lepszego zbilansowania i wykorzystania, udowodnienia potrzeby gospodarczej i ekonomicznej funkcjonowania tego ważnego obiektu - mówi marszałek.
Na oficjalnej prezentacji lotniska pojawili się parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy, przybył również wicepremier Janusz Piechociński, minister gospodarki. - Obecność parlamentarzystów wszystkich opcji pokazuje, że razem możemy więcej. Oczywiście, są czasy wyborów, ale są też czasy współpracy - to pokazuje siłę obywatelskiego społeczeństwa - powiedział wicepremier Piechociński. Zaznaczył, że wiele lotnisk powstaje bez ekonomicznego uzasadnienia, są niepotrzebne lub za duże. - Lotnisko w Radomiu nie znajduje w bieżącej eksploatacji pełnego pokrycia kosztów, lotnisko w Lublinie było budowane z mocarstwowym myśleniem, że będzie to lotnisko duże. Wasze lotnisko jest budowane w innej koncepcji - jedzenia małą łyżeczką i posuwania sprawy do przody. To była jedyna racjonalna koncepcja - pochwalił minister. Podkreślił, że nie chodziło jedynie o przerobienie środków unijnych, ale przede wszystkim o wykorzystanie potencjału regionalnego. - Trzeba, żebyście z wielką konsekwencją kontynuowali swoją wizję racjonalności - powiedział wicepremier.
Obecnie lotnisko jest na etapie uzyskiwania certyfikatów - 15 sierpnia Port Lotniczy Olsztyn-Mazury złożył w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego wniosek o certyfikację Lotniska. Certyfikacji podlega cała infrastruktura lotniska, dokumentacja, wyposażenie i kwalifikacje personelu. Certyfikacja powinna zakończyć się 17 grudnia, co będzie równoznaczne z wyrażeniem zgody na prowadzenia działalności lotniskowej.