Po raz piąty służby mundurowe uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym.
W Waplewie, w parafii pw. św. Stanisława, odbyło się spotkanie integracyjne służb mundurowych Warmii, Mazur i Powiśla. Rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył kapelan Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej ks. Andrzej Pawlisz. Eucharystię uświetnił hubertowską oprawą muzyczną zespół z Nadleśnictwa Lidzbark Welski.
- Dzisiaj modlimy się o nasze bezpieczeństwo. Praca wasza jest często niebezpieczna. Zdarzają się wypadki. Nie zapomnę roku, kiedy były dwa pogrzeby policjantów. Bardzo to przeżyliśmy. Modlimy się również o pokój i sprawiedliwość - mówił ks. Marian Midura.
Po Mszy św. wszyscy udali się pod obelisk Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, obok którego rośnie dąb św. Jana Pawła II. Tam odsłonięto nową tablicę pamiątkową. - Dąb został przeniesiony tu z Olsztynka. Po katastrofie lotniczej umieściliśmy obok niego pamiątkowy głaz. Od tego dnia młodzież wraz z delegacjami, w rocznice katastrofy smoleńskiej, spotyka się w tym miejscu, by uczcić tych, którzy zginęli. Dziś odsłaniamy nowe tablice - mówi Krzysztof Szot, dyrektor szkoły w Waplewie. Tablice poświęcił były proboszcz waplewskiej parafii ks. Janusz Koniec. Następnie znicze obok obelisku pamięci ustawili komendanci i szefowie służb mundurowych województwa warmińsko-mazurskiego.
- Każdy akt historyczny powinniśmy wykorzystać do tego, aby się wzbogacić i w życiu właściwie wykorzystać. 10 kwietnia 2010 r. stała się tragedia, która w historii świata wcześniej nigdy nie zaistniała. Kwiat naszych polityków, żołnierzy, funkcjonariuszy udał się, by upamiętnić śmierć swoich poprzedników, by się za nich modlić. I, niedaleko od nich, znaleźli miejsce śmierci. Dwa lata wcześniej z armii odeszło 32 generałów, 9 najlepszych pilotów. Nie dlatego, że byli słabi... Nowych pilotów nikt nie wysłał na szkolenie. Ten kamień powinien nas wiele nauczyć. Po pięciu latach, czy się wiele zmieniło...? Mam nadzieję, że odsłonięcie tego pomnika będzie wydarzeniem, które zmusi nas do myślenia. Zginęli moi przyjaciele. Osobiście niosłem trumnę gen. Gągora, wspaniałego żołnierza. To jest dramatyczne przeżycie - mówił płk. Andrzej Szczołek.
Po uroczystościach pojazdy służb mundurowych poświęcił ks. Piotr Dernowski, kapelan Straży Miejskiej w Olsztynie.
Po oficjalnych obchodach odbyły się zawody sportowe. Reprezentacje służb mundurowych uczestniczyły w turnieju piłki nożnej i siatkówki plażowej. Odbył się również turniej gry w boule o Puchar Metropolity Warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby. Wieczorem funkcjonariusze spotkali się w specjalnie zorganizowanej strefie kibica, gdzie wspólnie oglądali mecz piłki nożnej Polska-Niemcy.
- Jest to już piąty dzień integracyjny. Cieszę się, że ma to miejsce w Waplewie, w mojej parafii, gdzie od niedawna jestem proboszczem. Nasza modlitwa to duchowe wsparcie w trudach pracy, aby Bóg błogosławił wszystkim funkcjonariuszom, strażakom, służbie celnej, żołnierzom, służbie więziennej - mówi ks. Midura.