Właśnie dziś rozpoczynamy drugie 450-lecie - mówi ks. Paweł Rabczyński.
W Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”, w kościele seminaryjnym, odbyła się liturgiczna inauguracja nowego roku formacji. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Edmund Piszcz. Podczas Eucharystii odbył się obrzęd przyjęcia kandydatów do diakonatu i prezbiteratu, obłóczyny alumnów roku III oraz wyznanie wiary alumnów roku I.
- Gromadzimy się w roku jubileuszu 450-lecia warmińskiego seminarium duchownego. Możemy powiedzieć, że właśnie dziś rozpoczynamy drugie 450-lecie. Prosimy Boga, aby błogosławił naszej wspólnocie seminaryjnej. Abp Piszcz budował to seminarium i nadal nas wspiera, za co jesteśmy wdzięczni - mówił rektor ks. Paweł Rabczyński.
Na początku Eucharystii nastąpił obrzęd błogosławieństwa i poświęcenia alumnów, którzy po raz pierwszy przywdziali strój duchownego. - Jest on znakiem miłości do Chrystusa. Niech poprzez formację upodabniają się do Mistrza z Nazaretu. Ta szata winna przypominać im, że powinni chlubić się z krzyża Jezusa - mówił ks. Bartłomiej Matczak.
Homilię wygłosił abp Edmund Piszcz. Nawiązując do czytań i Ewangelii, mówił o ludzkim sumieniu, które w człowieku spełnia trzy ważne funkcje, „przed czynem ostrzega, w czasie czynu jest świadkiem, a po czynie jest surowym sędzią”. - Sumienie ma każdy z nas, a skoro jest to głos Boga, powinniśmy być mu wierni. Wierność łączy się z miłością. Na tyle kochasz, na ile jesteś wierny. Wierność jest świadectwem autentycznej miłości - mówił abp Piszcz.
Zwracając się do alumnów, arcybiskup prosił, by realizując powołanie kroczyć drogą miłości, miłości Boga i do ludzi, ale jednocześnie wierności. - Bądźcie Jezusowi wierni, bo wierność będzie oznaczać, że naprawdę kochacie Tego, który jest miłością - mówił abp Pisz.
Po homilii odbył się obrzęd przyjęcia kandydatów do diakonatu i prezbiteratu oraz wyznanie wiary alumnów roku I.
Podczas Mszy św. pożegnano pracowników „Hosianum”, których abp Wojciech Ziemba powierzył nowe zadania duszpasterskie, a którzy zakończyli pracę w seminarium. - Dziękujemy wicerektorowi ks. Bartłomiejowi Matczakowi, ojcu duchownemu ks. Tadeuszowi Marcinkowskiemu i ks. Adamowi Łukowskiemu. Otaczamy was gorącą wdzięcznością - podkreślał ks. Rabczyński.
Powitano również nowych moderatorów, ojca duchownego ks. Krzysztofa Sarzałę i prefekta ks. Wojciecha Kotowicza.
- Chciałbym podziękować szczególnie rodzicom alumnów. Bo zniszczenie wartości może iść przez zniszczenie rodziny. Ale nasze modlitwy potrafią to u Boga wybłagać, żeby tego zmiękczenia nie było. Dlatego dziękuję, ojcom i matkom, za wychowanie, za to wszystko, co wynikło z atmosfery religijnej w domu a co sprawiło, że seminarium zawsze cieszy się obecnością nowych alumnów, że żyje. Niech Bóg, drodzy rodzice, błogosławi - mówił abp Edmund Piszcz.
Po uroczystej Eucharystii odbyła się wspólna agapa.