Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. Przypomniał on, że nauczanie teologii to posłanie do świata - świata, który ma poznać Chrystusa, a to coś więcej niż tylko usłyszeć o Chrystusie. Jako przykład wskazywał postać patronki dzisiejszego dnia, św. Teresy z Lisieux. - Ona poznała i bardzo osobiście pokochała Boga. To najważniejsza cecha postawy tych, którzy mają mówić o Bogu i głosić Jego naukę. To najważniejsza cecha teologa - mówił abp Górzyński. Tłumaczy on, że studia teologiczne cechuje poznanie, które ma charakter bardziej osobowy niż tylko intelektualnej refleksji. - Rozpoczynając studia na Wydziale Teologii trzeba mieć tego świadomość, że jest to bardzo specyficzny wymiar uczenia się - poprzez poznanie Boga, Który jest osobą, a nie tylko obiektem poznania, przedmiotem studiów - zaznacza abp Górzyński.
Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości, studenci oraz nauczyciele akademiccy udali się do wydziałowej auli, gdzie powitał wszystkich ks. dr hab. Jacek Pawlik, prof. UWM, dziekan WT. - Przekazywanie wiedzy teologicznej na naszym wydziale odbywa się w duchu otwartości i dialogu, ale bez zaniedbywania misji ewangelicznej, która wynika z natury teologii. Wydział jest znany studentom z przyjaznej atmosfery i indywidualnego traktowania każdej osoby. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to wydział elitarny, wydział, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Tak być musi, bo misją wydziału jest przypominanie o tym, że życie to coś więcej niż szara rzeczywistość - uważa ks. prof. Pawlik.
Wydział Teologii kształci studentów na 3 kierunkach - teologii, prawie kanonicznym oraz naukach o rodzinie. Na pierwszy rok zostało przyjętych prawie 100 studentów.
- Jestem osobą, która sporo przeszła w życiu i chciałbym móc pomóc osobie, która mogła mieć podobną sytuację. Dlatego wybrałam specjalność mediacja rodzinna. To kierunek, który uczy jakby „rozgryźć” człowieka, jego psychikę, jego problemy - mówi jedna ze studentek.
Podczas uroczystości uhonorowani zostali długoletni pracownicy wydziały - ks. prof. Jan Wiśniewski oraz Józef Zieliński.