W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego odbyła się 20. inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jak podkreślają seniorzy jest to najstarszy i najliczniejszy oddział na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Ze słuchaczami UTW rocznicę założenia olsztyńskiej palcówki świętowały władze województwa warmińsko-mazurskiego, miasta Olsztyna i uczelni oraz parlamentarzyści. Obecny był także abp Edmund Piszcz.
- Skupiamy wokół siebie ludzi, którzy kończą pracę zawodową i nie wiedzą, co zrobić z czasem. My zagospodarowujemy ten czas: chodzimy na wykłady z różnych dziedzin naukowych, uczymy się obsługi komputera, uczęszczamy na lektoraty językowe i wyjeżdżamy na różne wycieczki. Powstają przyjaźnie, a nawet miłości - mówi Eugenia Barcz.
Rzeczywiście jednym z owoców uczelni dla seniorów są dwa małżeństwa, które zrodziły się na uniwersyteckich zajęciach.
W tej chwili na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działa 30 UTW, skupiających około 7 tys. osób. Najnowszy powstaje obecnie w Olsztynku. Uczelnia pozwala także przezwyciężyć samotność, na którą skazanych jest wiele osób po zakończeniu aktywności zawodowej. - Powstającym uniwersytetom udzielamy wszelkiej pomocy. Zwracają się do nas z zapytaniem o procedury tworzenia UTW. Ale najważniejsza jest grupa inicjatywna, czyli kilka osób pozytywnie nakręconych – Danuta Jamiołkowska.
Podczas uroczystości Jarosław Słoma, wiceprezydent Olsztyna, wręczył czterem słuchaczom UTW w Olsztynie Statuetki Świętego Jakuba. Byli to: Adam Kozak, Stanisław Rusowicz, Zdzisław Zakrzewski i Danuta Krzywisz. Wyróżnienie otrzymali natomiast: Halina Bumbul, Krystyna Czechowicz, Regina Filar, Danuta Jamiołkowska, Krystyna Jurewicz, Aleksandra Kuczyńska, Halina Maculewicz, Feliks Muraszko, Barbara Nikołajuk-Liberna, Danuta Nowicka, Zofia Rakowska, Alicja Wołodkiewicz i Teresa Andruszkiewicz.