W Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Gietrzwałdzie zakończyły się rekolekcje dla kapłanów.
Rekolekcje prowadził ks. dr Jarosław Szymczak, a tematem ćwiczeń duchowych była „Tożsamość kapłańska”. Rekolekcje miały formę warsztatową. - Każdy temat opracowywaliśmy w 3 etapach - najpierw była konferencja, potem godzinny warsztat i z tego wychodziliśmy na indywidualną rozmowę z Panem Jezusem, ale taką tylko z Nim. Nie włączaliśmy w to brewiarza czy Różańca ani żadnych innych praktyk ascetycznych - chodziło o to, by pobyć z Jezusem i pozmawiać z Nim o tym temacie, który był podjęty - tłumaczy ks. Szymczak. Wielu kapłanów uczestniczących w rekolekcjach mówi, że to była jedna z niewielu, a dla niektórych nawet pierwsza w życiu adoracja Najświętszego Sakramentu tylko i wyłącznie po to, żeby pobyć z Panem Jezusem!
- Rekolekcje nietypowe, bo połączone z warsztatami, ale razem to wszystko pokazuje szczególny wymiar daru Pana Boga, który trzeba najpierw odkryć w sobie, by ten dar przekazywać potem innym. To już moje 20. rekolekcje kapłańskie i każdy dar łaski Boga jest coraz piękniejszy i bogatszy - mówi ks. Jarosław Salikowski, proboszcz parafii w Kosewie.
- Przyglądaliśmy się naszej tożsamości kapłańskiej przez to, co robimy, ale ze szczególnym uwzględnieniem tego, kim jesteśmy - tłumaczy ks. Jarosław. Na początku kapłani w swoich rozważaniach wrócili do momentów przed wstąpieniem do seminarium, kiedy dopiero myśleli o kapłaństwie. - Zastanawialiśmy się, co w naszych wizjach było młodzieńczą idealizacją, pragnieniem, które musi być zweryfikowane przez rzeczywistość. Ponieważ jeśli nie zweryfikujemy naszych idealistycznych marzeń, wizji, oczekiwań, to one zderzą się z rzeczywistością i mogą wywołać frustrację, bo inni nie są tacy, jak myśmy sobie to wymyślili - mówi ks. Szymczak. Rekolekcjonista zaznacza, że dopiero po weryfikacji swoich wizji można odkryć kapłaństwo jako dar. Dar, który po pierwsze jest wolny, bo jest to wolna decyzja, a po drugie - dar, który jest twórczy. - Jeśli są spełnione te dwa warunki, to jest miejsce na to trzecie - czyli dar, który jest radosny - podkreśla ks. Szymczak.
Księży w ostatnim dniu rekolekcji odwiedził abp Józef Górzyński. - Rekolekcje, ćwiczenia duchowe to forma sprawdzenia w sobie bliskości z Chrystusem, wierności posługiwaniu. Rekolekcje mogą mieć różne formy, ale zawsze chodzi o to samo - o odrodzenie w łasce i posługiwaniu, by za św. Pawłem każdy mógł powiedzieć: „Już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”. Rekolekcje to właśnie taka chrystologiczna weryfikacja - mówi abp Górzyński.