- Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest 25-leciu audycji religijnych w Radiu Olsztyn. Wielu ludzi pracowało i pracuje nad tymi programami, dlatego czynimy dziś ukłon w ich stronę – mówił ks. prał. Stanisław Kozakiewicz, dyrektor Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. św. Jana Pawła II w Olsztynie.
W spotkaniu, oprócz zaproszonych gości, wzięli udział pracownicy radia, którzy rozpoczynali prace nad audycjami religijnymi w Olsztynie. Inicjatorem spotkania w IKCH był Mirosław Rogalski. W swoim wystąpieniu przypomniał, że w latach poprzedzających pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Olsztyna nie było możliwości tworzenia w radiu audycji o profilu religijnym. – Jedna z naszych koleżanek stwierdziła, iż bp Krasicki był jedynym biskupem, którego można było promować na naszej antenie – wspominał Rogalski.
Historię powstania audycji religijnych przypomniał prezes Mariusz Bojarowicz. Wszystko zaczęło się od pielgrzymki Jana Pawła II do Olsztyna. Radio Olsztyn chciało się włączyć w przygotowania do tego wydarzenia i dlatego zorganizowano spotkanie z abp Edmundem Piszczem, ówczesnym ordynariuszem diecezji warmińskiej.
– Podczas tego spotkania postanowiono, że powstanie audycja informująca o przygotowaniach do papieskiej pielgrzymki. Spotkanie odbyło się w listopadzie 1990 roku, a pierwsza audycja „Oczekiwanie” została wyemitowana już 2 grudnia – wspomina Bojarowicz.
Nadano homilię abp Piszcza, którą nagrał Sławomir Stelmaczonek. W czasie każdego programu przekazywano informacje na temat przygotowań do wizyty Ojca św. w stolicy Warmii i Mazur. Potem w roku 1991 radio relacjonowało przebieg pielgrzymki.
Po pielgrzymce postanowiono, że audycja będzie kontynuowana i tak powstał program „Droga”, którego można słuchać w każdą niedzielę o godz. 8.00.
Na jubileuszowym spotkaniu w IKCh obecny był także ks. abp Józef Górzyński. W swoim wystąpieniu dzielił się doświadczeniem współpracy z mediami. Ks. abp Józef jest obecnie przewodniczącym Zespołu Programowego ds. Transmisji Mszy św. w Telewizji Polskiej.
– Mamy cały szereg ludzi, którzy pragną radiowych audycji religijnych. Zdałem sobie z tego sprawę. Kiedy zostałem proboszczem i zacząłem odwiedzać chorych. Wielu spośród nich budzi się z radiem i cały rytm dnia jest związany z tym, co się w nim dzieje – mówił koadiutor archidiecezji warmińskiej.