Nowy numer 13/2024 Archiwum

Top 5 województwa

W badaniu przeprowadzonym przez Polską Organizacje Turystyczną inscenizacja bitwy pod Grunwaldem zdecydowanie wygrała jako największa atrakcja w województwie warmińsko-mazurskim.

Polska Organizacja Turystyczna na podstawie badań, analiz i opinii regionalnych organizacji turystycznych wytypowała po pięć atrakcji z każdego województwa, które można traktować jako flagowe. Np. w województwie podlaskim za największą atrakcję została uznana oczywiście Puszcza Białowieska, a w pomorskim Hel - Fokarium i Muzeum Obrony Wybrzeża.

Zacięta walka toczyła się o głosy w województwie mazowieckim, gdzie pierwsze miejsce z równą liczbą głosów uzyskały Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W województwie warmińsko-mazurskim bezkonkurencyjna okazała się Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem - zebrała ponad 60 proc. wszystkich głosów.

Na kolejnych miejscach znalazło się Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Kanał Elbląski, Wilczy Szaniec - Kwatera Hitlera w Gierłoży oraz Frombork - zespół wzgórza zamkowego.

Sonda dotycząca największych atrakcji w naszym regionie była rekordową, jeśli chodzi o liczbę oddanych głosów spośród wszystkich 14 do tej pory opublikowanych.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem to największa tego typu impreza w kraju. Rozgrywana jest od roku 1998, w połowie lipca. W jej przygotowanie i przebieg angażuje się prawie półtora tysiąca rekonstruktorów i miłośników średniowiecza z całego świata.

Wydarzenie jest elementem programu obchodów Dni Grunwaldu. Główną atrakcją jest odtworzenie przebiegu największej bitwy średniowiecznej Europy, którą 15 lipca 1410 roku toczyły sprzymierzone wojska polsko-litewskie z hufcami państwa zakonu. W ubiegłym roku po raz pierwszy w programie obchodów bitwy pod Grunwaldem znalazł się Wieczór Chwały w ruinach kaplicy pobitewnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy