Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Japończyk na Warmii

– Wcześniej niewiele wiedziałem o Polsce. Mieszkałem w Kobe i tam też uczęszczałem do szkoły. Wiedziałem wtedy jedynie, że w Polsce był wcześniej komunizm i tu zaczęła się II wojna światowa. Uczyłem się także o Marii Curie Skłodowskiej i Chopinie – wspomina Yoichi Iida.

Jego imię i nazwisko znaczy w języku polskim "dziecko słońca". Naucza japońskiego w jednej ze szkół językowych w Olsztynie i jest jednym z trzech obywateli i obywatelek Japonii, którzy mieszkają obecnie w stolicy Warmii i Mazur.

Naukę języka polskiego rozpoczął w Krakowie.– Po roku już trochę mówiłem i rozumiałem. Najtrudniejsza była na początku wymowa – mówi.Yoichi zadomowił się już w Olsztynie. Ma tu przyjaciół, pracę i codzienny rytm dnia. Lubi biegać po miejskim parku i korzystać z uroków Warmii i Mazur. Co jakiś czas odwiedza go najbliższa rodzina z dalekiej Japonii i z zainteresowaniem poznaje kulturę i zwyczaje Polaków.

Jednym z odmiennych elementów ludzkiego życia jest religia. W Polsce można doświadczyć żywego i silnego chrześcijaństwa. A jak jest w Japonii? – Chrześcijaństwo pojawiło się u nas niedawno – około 200 lat temu. Rodzinną religią jest natomiast shinto. Słowo to znaczy „droga”. Jest to sposób życia, ale ma także charakter politeistyczny – zakłada istnienie wielu bóstw. W każdym elemencie natury istnieje jakieś bóstwo – wyjaśnia Iida. Kiedy patrzy na chrześcijan, którzy modlą się w kościołach, przyznaje, że jest to dla niego piękne. Ludzie poświęcają dobrze swój czas.  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma